Opolskie. Śląski Katyń. Uczczono pamięć pomordowanych żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego

Tomasz Kapica
Tomasz Kapica
28 lutego 2021. Uroczystości na Polanie Śmierci w Starym Grodkowie, gdzie zamordowano 30 żołnierzy oddziału kpt. Henryka Flamego "Bartka". Udział w nich wzięło około 200 osób.
28 lutego 2021. Uroczystości na Polanie Śmierci w Starym Grodkowie, gdzie zamordowano 30 żołnierzy oddziału kpt. Henryka Flamego "Bartka". Udział w nich wzięło około 200 osób. Tom
Blisko dwieście osób oddało w niedzielę na "Polanie śmierci" cześć żołnierzom oddziału kpt. Henryka Flamego "Bartka". Uroczystości związane z Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbyły się także w innych miastach i kontynuowane będą 1 marca.

1 marca jest Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W parafii pw. św. Eugeniusza de Mazenod w Kędzierzynie-Koźlu uroczystą mszę świętą w intencji żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego odprawiono już w sobotę. Kazanie  o. Roberta Wawrzenieckiego OMI, odwołujące się do etosu żołnierzy niezłomnych, wierni nagrodzili brawami.

- Co to znaczy być niezłomnym? To znaczy trwać w postawie pięknej, godnej, uczciwej, sprawiedliwej - mówił ojciec Wawrzeniecki, który przekonywał, że współczesne pokolenia Polaków powinny realizować ideowy testament żołnierzy wyklętych.

Samorządowcy, duchowni i liczni przedstawiciele organizacji patriotycznych - w sumie około 200 osób - przyjechali w niedzielę do Starego Grodkowa, gdzie złożyli kwiaty i zapalili znicze na "Polanie Śmierci". Tutaj zamordowano 30 żołnierzy oddziału kpt. Henryka Flamego - "Bartka". Wcześniej za żołnierzy modlili się wierni w miejscowym kościele. 

- Pytamy dziś często, skąd ci żołnierze brali siłę do tej walki? Ona brała się z miłości. Z miłości do ojczyzny, wolnej Polski - podkreślał ks. Piotr Burczyk.

Oficjalne wojewódzkie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbyły się w niedzielę w Brzegu. Uroczystości w dużej części poświęcone były postaci sierżanta Jana Sabina, pseudonim "Wiewiórka". Był on jednym z trzech ostatnich żyjących żołnierzy Narodowego Zjednoczenia Wojskowego, działał w konspiracji niepodległościowej. Z inicjatywy opolskiego IPN-u sierżantowi Sabinie poświęcono tablicę pamiątkową. Żołnierz pośmiertnie odznaczony został Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

W poniedziałek 1 marca w Opolu o 16.00 odprawiona zostanie msza święta w kościele O.O. franciszkanów, potem złożone zostaną kwiaty pod Pomnikiem Żołnierzy Niepodległościowego Podziemia. Z kolei w Kędzierzynie-Koźlu samorządowcy, przedstawiciele służb mundurowych, kombatanci oraz organizacje patriotyczne złożą kwiaty pod bursą przy ulicy Piastowskiej w Koźlu, gdzie po wojnie mieściła się katownia Urzędu Bezpieczeństwa.

Po wojnie pod pozorem przerzutu do amerykańskiej strefy okupacyjnej w Niemczech wywieziono i zamordowano na Śląsku Opolskim około 100 żołnierzy NSZ. Partyzantów zabijano w trzech miejscach: w poniemieckim majątku Scharfenberg pod Malerzowicami Wielkimi, pod Starym Grodkowem (na dawnym lotnisku polowym) oraz pod Barutem koło Strzelec Opolskich. Żołnierze NSZ, którzy uczestniczyli w pierwszym przerzucie, zostali rozstrzelani.

Kolejnych zakwaterowano w uprzednio zaminowanych budynkach, które następnie wysadzono w powietrze.W 2012 r. IPN ekshumował szczątki żołnierzy w dawnym majątku Scharfenberg, natomiast w 2016 r. pod Starym Grodkowem. Dzięki pracom identyfikacyjnym ustalono, że odnalezione szczątki należą do żołnierzy NSZ ze zgrupowania kpt. Henryka Flamego ps. „Bartek”, którzy zostali zamordowani we wrześniu 1946 r.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści (5) - oszustwo na kartę NFZ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska