Targi nto - nowe

Opolskie: służby szykują się na intensywny deszcz i podtopienia. W gotowości strażacy, sztab kryzysowy i pół miliona worków

Radosław Dimitrow
Bieżące informacje powodziowe zostały przekazane podczas czwartkowej konferencji.
Bieżące informacje powodziowe zostały przekazane podczas czwartkowej konferencji. Radosław Dimitrow
Od 12 do 16 września br. prognozowane są ciągłe i intensywne opady deszczu. Na Opolszczyźnie ma spaść w tym czasie średnio 350 litrów na metr kwadratowy, co odpowiada opadom występującym w ciągu 5-6 miesięcy. Możliwe są podtopienia i tzw. powodzie błyskawiczne.

Czy będzie powódź na Opolszczyźnie?

W związku z nawalnymi opadami deszczu, w stan gotowości postawione zostały służby mundurowe i pracownicy sztabów kryzysowych. Z prognoz meteorologicznych wynika, że najbardziej intensywne opady wystąpią na Opolszczyźnie z soboty na niedzielę.

- Najtrudniejsza sytuacja spodziewana jest w powiatach przygranicznych tj. w powiecie nyskim, prudnickim i głubczyckim. Tam stany rzek będą rosnąć najbardziej - mówi Monika Jurek, wojewoda opolska.

Wojewoda i pracownicy Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego zapewniają, że od środy pozostają w stałym kontakcie z podległymi służbami oraz Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji. Strażacy są natomiast przygotowani na zwiększoną ilość wyjazdów do podtopień i tzw. powodzi błyskawicznych.

- Zwiększyliśmy obsadę na stanowiskach kierowania w komendach straży pożarnej, bo w przypadku wystąpienia podtopień lub powodzi, liczba zgłoszeń w jednym czasie jest bardzo duża - mówi st. bryg. Paweł Kielar, Opolski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej. - Ponadto postawiliśmy w dyżurach domowych zwiększoną liczbę strażaków, by w razie potrzeby ściągnąć ich do komend straży pożarnej w trybie natychmiastowym.

Strażacy zawodowi będą wspierani przez ochotników

W razie wystąpienia powodzi i podtopień dysponowane będą także jednostki OSP. Te, które działają w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym mogą być wzywane do akcji także daleko poza powiaty, w których stacjonują na co dzień. Strażacy apelują do mieszkańców o śledzenie komunikatów, a w razie wystąpienia powodzi - słuchanie poleceń strażaków.

- Niestety w przeszłości zdarzały się sytuacje, że osoby odmawiały ewakuacji ze swoich domów, a potem trzeba było je ratować w bardzo trudnych warunkach. Takich sytuacji chcielibyśmy uniknąć - dodaje st. bryg. Paweł Kielar.

Jak zapewniła dzisiaj Monika Jurek, województwo opolskie jest dobrze przygotowane na intensywne opady deszczu. Przede wszystkim zbiorniki retencyjne mają bardzo duże rezerwy: Turawa (200 proc. rezerwy), Nysa i Otmuchów (po 130 proc.). Ponadto Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego przeprowadziło niedawno inwentaryzację sprzętu służącego do przeciwdziałania powodziom. W magazynach czeka pół miliona worków i rękawy przeciwpowodziowe.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wiemy ile osób zginęło w powodzi

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska