Opolskie średnio atrakcyjne. Raport Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową

Edyta Hanszke
Szybka i w miarę wygodna komunikacja z Opolszczyzną, co zawdzięczamy m.in. autostradzie,  to dla zachodnich inwestorów jeden z atutów naszego regionu.
Szybka i w miarę wygodna komunikacja z Opolszczyzną, co zawdzięczamy m.in. autostradzie, to dla zachodnich inwestorów jeden z atutów naszego regionu. Fot. radosław dimitrow
Atutami regionu są dobra komunikacja i przygotowane tereny pod inwestycje. Bolączką - mały rynek zbytu i brak odpowiednio wykwalifikowanych pracowników.

Województwo opolskie od lat plasuje się w grupie regionów o przeciętnej atrakcyjności dla zagranicznych inwestorów - wynika z najnowszego, dwunastego raportu Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową (IBnGR). Podobnie jak w poprzednich latach, nasz region zajął w nim 9. miejsce, a różnica między znajdującym się na 10. pozycji województwem kujawsko-pomorskim była minimalna.

Autorzy raportu wyjaśniają, że atrakcyjność inwestycyjną definiują jako kombinacje korzyści możliwych do osiągnięcia w trakcie prowadzenia działalności gospodarczej przez inwestora w danym regionie.

Wśród atutów naszego województwa wskazano łatwy dojazd, związany przede wszystkim z bliskością zachodniej granicy, a także relatywnie wysoko rozwiniętą - głównie za sprawą działalności wałbrzyskiej i katowickiej strefy ekonomicznej - infrastrukturę gospodarczą. Do zasadniczych mankamentów Opolszczyzny natomiast należy niewielki rynek zbytu oraz mała liczba odpowiednio wykwalifikowanych pracowników.

Analiza poszczególnych czynników branych pod uwagę przy tworzeniu raportu pokazuje, że w trzech ostatnich latach pozycja Opolszczyzny nie zmieniła się. Jeżeli już - to zazwyczaj in minus. W stosunku do 2014 roku region opolski spadł o jedną lokatę, jeśli chodzi o zasoby i koszty pracy (z 12. na 13. miejsce), dostępność transportową (z 8. na 9.), infrastrukturę gospodarczą (z 5. na 6.) oraz bezpieczeństwo powszechne (z 8. na 9.). Jedyny awans dotyczył poziomu rozwoju infrastruktury społecznej (kryje się pod tym pojęciem m.in. oferta kulturalna czy atrakcyjność turystyczna regionu) - z 14. na 13. miejsce.

Autorzy raport sprawdzali także atrakcyjność regionów dla poszczególnych branż. W tym ujęciu najlepiej wypadamy w obszarze działalności zaawansowanej technologicznie (9 miejsce). Jest to efektem działalności instytucji otoczenia biznesu oraz aktywności specjalnych stref ekonomicznych. Gorzej wypadamy pod względem atrakcyjności dla działalności przemysłowej i usługowej. Ratuje nas znów ilość wolnych terenów inwestycyjnych (pod działalność przemysłową) oraz liczba instytucji otoczenia biznesu (z punktu widzenia firm usługowych).

Liderem najnowszego rankingu zostalo województwo śląskie, na drugim miejscu było dolnośląskie, na trzecim - mazowieckie. Trzy ostatnie miejsca zajęły województwa lubelskie, warmińsko-mazurskie i podlaskie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska