Opolskie startupy wzięły udział w ogólnopolskim badaniu. Raport Polskie Startupy 2018 będzie opublikowany po wakacjach

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Park Naukowo-Technologiczny jest współorganizatorem Startup Miksera Opole.
Park Naukowo-Technologiczny jest współorganizatorem Startup Miksera Opole. Archiwum Startup Mixer Opole
30 opolskich startupów wypełniło ankiety w czwartym z kolei badaniu tej grupy przedsiębiorców. - To więcej niż w województwach podlaskim, świętokrzyskim, warmińsko-mazurskim, zachodnio-pomorskim, kujawsko-pomorskim i lubuskim - mówi Michał Wojczyszyn z Parku Naukowo-Technologicznego.

Michał Wojczyszyn jest opolskim ambasadorem Fundacji Startup Poland, która po raz czwarty przygotowuje raport o polskim środowisku startupowym. - Cieszę się z tego wyniku, bo zależało nam na tym, żeby Opolszczyzna zaistniała też na polskiej mapie startupowej - mówi.

- Pod względem liczby wypełnionych ankiet jesteśmy wyżej od województw podlaskiego, świętokrzyskiego, warmińsko-mazurskiego, zachodnio-pomorskiego, kujawsko-pomorskiego i lubuskiego. Mamy zbliżony wynik do województw łódzkiego i śląskiego - wylicza. - Względem ubiegłego roku odnotowaliśmy duży krok naprzód. Świadczy to o coraz lepiej funkcjonującym ekosystemie tworzonym wokół PNT w Opolu - komentuje.

- "Wykorzystanie potencjału startupowego” - biznes i polityka odmieniają to hasło przez wszystkie możliwe przypadki. Programy akceleracyjne, zarówno te prywatne, jak również finansowane ze środków publicznych wyrastają jak grzyby po deszczu. Stworzenie efektywnej strategii jest jednak niemożliwe bez wiedzy opartej na danych opisujących specyfikę ekosystemu. Dlatego Startup Poland - największy, polski think tank technologiczny, już po raz czwarty bada kompleksowo polski rynek startupowy. Efektem badania będzie publikowany po wakacjach Raport Polskie Startupy 2018 - czytamy w komunikacie fundacji.

Do wypełnienia ankiety zaproszono młode firmy, dla których przetwarzanie danych i technologie cyfrowe stanowią ważny komponent ich modelu biznesowego. Mowa o startupach działających w obszarach takich jak big data, software, internet rzeczy, e-commerce, fintech, medtech, gaming, AI, agritech, robotyka, e-marketing, lub blockchain.

- Nie jest tajemnicą, że aby kogoś prześcignąć trzeba biec szybciej - podkreśla prezes Startup Poland, Julia Krysztofiak-Szopa. - Jednak oprócz tego, że biegniemy, ważne byśmy biegli we właściwym kierunku. Czy sprawnie pokonujemy przeszkody, które na naszej drodze stawia konkurencja rynkowa oraz legislacja? Czy mądrze wykorzystujemy fundusze płynące szerokim strumieniem ze środków unijnych i rządowych? Czy realizujemy potencjał kapitału prywatnego? Czy jesteśmy konkurencyjni globalnie? Na te i wiele innych pytań odpowiadamy sprawdzając kondycję, potrzeby i trendy wśród polskich startupów. Dzięki ogólnopolskiemu badaniu nasza branża nie działa na ślepo.

- Możliwie dogłębne badanie rynku leży w interesie samych startupów. To w oparciu o wyniki raportów podejmowane są decyzje, mające realny wpływ na nasze biznesy. Oczywiście o problemach z chęcią dyskutujemy na forach internetowych oraz w gronie znajomych. Niestety tego typu komunikaty nie przebijają się do świadomości publicznej. Wartościową alternatywą jest zawarcie swoich postulatów w Raporcie spełniającym rolę megafonu wzmacniającego nasz przekaz - tłumaczy Wiktor Schmidt, CEO Netguru, jednego z polskich starupów biorących udział w badaniu.

Michał Wojczyszyn z Parku Naukowo-Technologicznego w Opolu dodaje, że PNT ma do zaoferowania startupom nie tylko udział w badaniu. - To miejsce, gdzie można przetestować biznesowy pomysł bez ponoszenia ryzyka. Spróbować, czy wypali - mówi. Dotychczas PNT m.in. współorganizował Start up miksery.

Opolski ambasador fundacji Startup Poland zadeklarował zorganizowanie w Opolu Startup Poland Camp - eventu z udziałem startupów z całej Polski, na którym Opolszczyzna chce pochwalić się branżą motoryzacyjną.

Wśród opolskich startupów są: aplikacja do obliczania kosztów tankowań i zarządzania pojazdami; aplikacja, które sklepy są czynne w zamknięte w niedzielę sklepy; pomysłodawcy tworzenia formikariów (domów dla mrówek) na drukarkach 3D.

Zaczyna się gorączka na rynku najmu mieszkań. Przez najbliższe tygodnie studenci będą szukali lokalu do zamieszkania od października. Sprawdziliśmy ile kosztuje wynajęcie małego mieszkania w Opolu. Oferty pochodzą z serwisu Gratka.pl.

Ile kosztuje wynajęcie mieszkania w Opolu? Najtańsze oferty...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska