Opolskie szpitale mogą liczyć na duże pieniądze z Unii

Redakcja
OCO chce uzyskać pieniądze na stworzenie nowoczesnej pracowni badań endoskopowych, która umożliwi szybkie wykrywanie raka jelita grubego.
OCO chce uzyskać pieniądze na stworzenie nowoczesnej pracowni badań endoskopowych, która umożliwi szybkie wykrywanie raka jelita grubego. Paweł Relikowski (O)
Będą to pieniądze m.in. na inwestycje i programy profilaktyczne. Opolszczyzna dostanie na ten cel około 16,3 mln euro. O ich podziale zdecydują konkursy.

- Musimy inwestować, żeby dalej się rozwijać - mówi dr Wojciech Redelbach, dyrektor Opolskiego Centrum Onkologii. - Przede wszystkim chcemy się ubiegać o pieniądze na rozbudowę pracowni endoskopowej, żeby prowadzić na szeroką skalę program profilaktyczny, który umożliwi wczesne wykrywanie raka jelita grubego. To z kolei pozwoli na jego skuteczne leczenie. Ten nowotwór to obecnie poważny problem zdrowotny. Co roku wykrywamy go u około 450 Opolan, częściej niż kiedyś.

OCO zamierza też postawić na dalszy rozwój diagnostyki i wczesne diagnozowanie innych nowotworów. Do tego potrzebny jest nowoczesny tomograf, który posłuży wyłącznie do tego celu. - Wystartujemy w konkursie, by zdobyć pieniądze z Unii także na inne cele - dodaje dr Redelbach. - Na poprawę warunków na chirurgii ogólnej, gdzie jest już za ciasno, na budowę bloku operacyjnego dla ginekologii, na rozbudowę pracowni histopatologii i rozszerzenie badań z zakresu biologii molekularnej oraz na OIOM z prawdziwego zdarzenia.

O pieniądze unijne z Regionalnego Programu Operacyjnego województwa opolskiego mogą się ubiegać wszystkie szpitale, nie tylko podległe urzędowi marszałkowskiemu.

- Jest ważne kryterium: muszą mieć kontrakt z NFZ, bez względu na to, czy są to placówki publiczne, czy niepubliczne - podkreśla Tomasz Hanzel, zastępca dyrektora Departamentu Koordynacji Programów Operacyjnych Urzędu Marszałkowskiego w Opolu. - Cała procedura ma polegać na tym, że najpierw Komitet Sterujący przy Ministerstwie Zdrowia zaopiniuje plan działania na ten rok i na dalsze lata. Ustali kierunkowe kryteria, jakie powinny spełniać projekty składane przez szpitale. Następnie, już na poziomie każdego województwa, Regionalny Komitet Monitorujący ustali szczegóły, np. dla kogo badania mają być organizowane i w jakim zakresie. Po czym zostaną ogłoszone konkursy.

Pierwszy - na e-usługi w zakresie zdrowia - przewidziany jest na drugi kwartał br.

- My wystąpimy m.in. o pieniądze na rozwój sieci informatycznej, na programy zdrowotne ukierunkowane na leczenie cukrzycy, otyłości, raka płuc - mówi Mirosław Wójciak, prezes Stobrawskiego Centrum Medycznego. - Jeśli uda się nam zdobyć unijną dotację, chcielibyśmy też tak zmodernizować budynek sanatorium w Suchym Borze, by zaoszczędzić energię.

Więcej badań

Wczoraj odbyło się w Warszawie posiedzenie Komitetu Sterującego przy Ministerstwie Zdrowia, który ocenił już część projektów przygotowanych przez poszczególne województwa i dotyczących wykorzystania funduszy unijnych na ochronę zdrowia.

- Jestem bardzo zadowolony, gdyż nasze propozycje, dotyczące programów profilaktycznych związanych z wczesnym wykrywaniem raka jelita grubego (poprzez wykonywanie tzw. przesiewowych badań kolonoskopowych), raka piersi, jak też programy związane z opieką nad matką i dzieckiem oraz z leczeniem cukrzycy i nadwagi, zostały właśnie przez komitet zaakceptowane - mówi Roman Kolek, wicemarszałek województwa, który uczestniczył w piątkowym posiedzeniu. - Dostaniemy na realizację tych zadań w ciągu najbliższych dwóch lat około 16,3 mln euro. To duże pieniądze!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska