Opolskie szynobusy jadą do naprawy

  Opolskie szynobusy jadą do naprawy

  Zdjęcie autora materiału
  Sławomir Draguła

  Aktualizacja:

  Nowa Trybuna Opolska

  Opolskie szynobusy jadą do naprawy

  ©Fot. Damian Kapinos (O)

  Producent wymieni ramy wózków jezdnych w pięciu pojazdach typu SA 134. To właśnie taki szynobus wykoleił się pod koniec grudnia ubiegłego roku w Komprachcicach na trasie Opole-Nysa.
  Opolskie szynobusy jadą do naprawy

  ©Fot. Damian Kapinos (O)

  - Podjęliśmy taką decyzję, by szynobusy jak najszybciej mogły zacząć wozić pasażerów - mówi Sylwester Brząkała, dyrektor Przewozów Regionalnych w Opolu.

  Ramy wózków jezdnych z kołami będą zdemontowane w bazie w Kędzierzynie-Koźlu, zostaną przewiezione do producenta, firmy PESA w Bydgoszczy, tam koła trafią na nowe ramy, wrócą na Opolszczyznę i zostaną zamontowane w szynobusach.

  - Myślę, że w połowie marca wycofane w grudniu z ruchu szynobusy będą mogły wrócić na trasy - dodaje dyrektor Brząkała.

  Decyzja o wymianie ram we wszystkich pięciu szynobusach typu SA-134, którymi dysponują opolskie przewozy regionalne, została podjęta mimo tego, że komisja powołana do badania przyczyn wypadku kolejowego, do którego doszło w grudniu w Komprachcicach, nie zakończyła jeszcze swoich prac.

  - A te mogą potrwać jeszcze nawet kilka miesięcy - mówi Sylwester Brząkała. - Nie możemy mieć tak długo wyłączonych z ruchu aż pięciu składów.

  Przypomnijmy. Szynobus typu SA 134 relacji Opole - Nysa wypadł z szyn. Przyczyną było właśnie pęknięcie ramy wózka jezdnego. Komisja sprawdza teraz, czy była to wada konstrukcyjna, czy po prostu zmęczenie materiału.

  Zaraz po wypadku opolskie przewozy regionalne prewencyjnie wycofały z użytkowania wszystkie szynobusy typu SA-134 i oddały je do przeglądu.

  To spowodowało spore komplikacje dla pasażerów. Ze względu na brak odpowiedniego taboru zwieszono kursowanie pociągów na trasie Opole - Kluczbork. Odbywa się tam autobusowa komunikacja zastępcza.

  Autobusami jeżdżą też pasażerowie jednej pary pociągów na trasie Nysa - Brzeg. Chodzi o kursy z Nysy do Brzegu o 4.56 i z Brzegu do Nysy o 6.22.

  Czytaj treści premium w Nowej Trybunie Opolskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (6)

  Forum tylko dla zalogowanych.

  Załóż konto / Zaloguj się
  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (6) forum.nto.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Warto zobaczyć

  Wideo