Opolskie w czołówce rankingu zamożności samorządów czasopisma "Wspólnota"

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
Justyna Przybytek
Województwo opolskie zajęło 4. miejsce wśród regionów w corocznym rankingu zamożności samorządów czasopisma "Wspólnota". To najwyższa lokata Opolszczyzny w historii tych zestawień.

Ranking zamożności samorządów przygotowywany jest przez "Wspólnotę" od 2012 roku. Autorzy rankingu porównują samorządowe dochody przypadające na jednego mieszkańca (per capita). Uwzględniają dochody samorządowych budżetów (bez dotacji celowych) i dzielą przez liczbę ludności. W zestawieniu regionów Opolskie znalazło się na czwartym miejscu w kraju, z wynikiem 397,25 zł na jednego mieszkańca. To skok od ubiegłego roku aż o 9 miejsc. Najzamożniejszy jest samorząd województwa mazowieckiego z dochodem per capita 478, 59.

Samorządowe władze regionu widzą w tym sukcesie efekt konsekwentne budowanej stabilności finansowe.

– Nasz budżet na każdy kolejny rok jest racjonalny, oparty o wydatki poprzedzającego roku i skonstruowany tak, żeby można nim było elastycznie zarządzać. W każdym budżecie bardzo ważne są dla nas trzy sprawy – to, co budujemy i zostawiamy kolejnym pokoleniom, zarządzanie naszym długiem oraz możliwość wspierania dotychczasowych partnerów – mówi marszałek Andrzej Buła.

Marszałek przypomina także, że w ubiegłym roku dochody z tytułu udziałów w podatku CIT wyniosły 184,5 mln zł, tj. o 59,3% więcej niż w 2020 roku oraz o 85,8% więcej niż w przed pandemicznym 2019 roku. – Osiągnięta dynamika wzrostu w stosunku do 2020 roku daje nam pierwsze miejsce w kraju, a w stosunku do roku 2019 – drugie. Te wyniki potwierdzają prowadzenie przez Zarząd Województwa Opolskiego skutecznej długofalowej polityki rozwoju województwa – podkreśla marszałek.

Ranking zestawia też pod względem zamożności miasta wojewódzkie, powiaty, miasta powiatowe, miasta inne oraz gminy wiejskie.

Opole pod względem miast wojewódzkich znalazło się w 2021 roku na 3 miejscu za Warszawą i Wrocławiem, z dochodem per capita 7134,54 zł.
W rankingu zamożności powiatów na Opolszczyźnie prowadzi powiat głubczycki, który zajmuje 9 miejsce w kraju z dochodem per capita w wysokości 1427,55 zł. Kolejne w regionie to powiaty: namysłowski (91 miejsce w kraju) i kluczborski (102 miejsce w kraju).

Wśród miast powiatowych najwyżej plasuje się Kędzierzyn-Koźle (44 miejsce w kraju), za nim jest Nysa (87 miejsce) i Strzelce Opolskie (104 miejsce).
Spośród tzw. miast innych najwyżej jest Gogolin - 21 miejsce w Polsce - z dochodem per capita 6014, 22 zł. Następny jest Prószków - 136 miejsce.

Najzamożniejszą opolską gminą wiejską jest Skarbimierz (76 miejsce w kraju) z dochodem per capita w wysokości. 5308 zł. Najbogatsza w Polsce gmina wiejska - od 2012 roku jest to Kleszczów w Łódzkiem - ma na głowę mieszkańca 36 550 zł.

Autorzy rankingu podkreślają, że zamyka się on w roku 2021, roku względnej stabilności, przed wejściem w życie negatywnych dla samorządowych finansów zmian podatkowych oraz przed inflacją.

„Niewykluczone, że ta stabilność w najbliższym czasie zostanie zachwiana. Po pierwsze, w minionych latach wprowadzane były zmiany prawne (zwłaszcza w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych), które miały niekorzystny wpływ na dochody samorządów. Po drugie, kolejne zmiany w podatkach wprowadzane są w roku bieżącym. Trudno precyzyjnie oszacować ich skutki dla poszczególnych samorządów, ale nie będą to zmiany obojętne dla kondycji lokalnych budżetów. Po trzecie, rozpędzająca się inflacja, z którą będziemy musieli żyć jeszcze długo, oznacza drastyczny wzrost kosztów ponoszonych przez samorządy. Po czwarte, zagrożeniem jest przeciągająca się niepewność dotycząca dostępu do funduszy unijnych. Do tego wszystkiego dochodzą napięcia finansowe związane z wojną na Ukrainie i kosztami ponoszonymi na pomoc dla uchodźców” – piszą autorzy rankingu, prof. Paweł Swianiewicz i Julita Łukomska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata prezydencka o Gdyni. Aleksandra Kosiorek versus Tadeusz Szemiot

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska