Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Opolskie wcześniaki bawiły się na Kosmicznym Balu. Zobacz zdjęcia!

Mirela Mazurkiewicz
Mirela Mazurkiewicz
Na tegorocznym Balu Wcześniaka królowały międzygalaktyczne stroje.
Na tegorocznym Balu Wcześniaka królowały międzygalaktyczne stroje. Mirela Mazurkiewicz
Tym razem jeśli były łzy, to tylko wzruszenia. Rodzice mieli okazję jeszcze raz podziękować tym, dzięki których ich pociechy rosną zdrowo i szczęśliwie.

Każdego roku w Klinicznym Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu przychodzi na świat ponad 3 tys. dzieci. Niektóre z nich rodzą przed czasem i te maluchy wymagają szczególnego wsparcia, by mogły rozwijać się, jak ich rówieśnicy.

17 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Wcześniaka, a więc dziecka urodzonego pomiędzy 22. a 37. tygodniem ciąży. Szpital przy ul. Reymonta w Opolu ma III stopień referencyjności, a to oznacza, że właśnie tu trafiają pacjentki z ciążą wysokiego ryzyka, gdy istnieje obawa, że dziecko może urodzić się o wiele za wcześnie.

- Dlatego u nas przychodzi na świat większość wcześniaków z całego województwa - mówi Edward Puchała, dyrektor szpitala. - Współczesna medycyna ma duże możliwości. W Klinicznym Centrum pracują wysokiej klasy specjaliści, dysponujemy też doskonałym sprzętem medycznym, dlatego nawet dzieciom bardzo wcześnie urodzonym - o masie urodzeniowej zaledwie 500 g - dajemy kompleksową opieką medyczną, zapewniając możliwie jak najlepszy rozwój.

Symbolem wcześniactwa jest kolor fioletowy, który ma podobno właściwości wyciszające i łagodzące stres, a to przedwcześnie urodzonym maluchom jest szczególnie potrzebne. Charakterystyczny jest również sznur ze skarpetek, w którym co dziesiąta jest znacząco mniejsza. Nie bez powodu - jedno na 10 dzieci rodzi się w Europie przedwcześnie.

Zbyt wczesne urodzenie może wynikać m.in. z nadmiernego stresu, wysiłku fizycznego czy nieodpowiedniej diety przyszłej mamy, ale też z przyczyn zupełnie od niej niezależnych, jak np. choroby.

- Wcześniaki mają problemy z oddychaniem, żywieniem oraz pełną adaptacją ruchową. Dużo bardziej są narażone na choroby układu oddechowego oraz liczne powikłania wynikające z niedojrzałości organizmu – mówi Anna Chirowska – Adamczyk neonatolog.

To wszystko sprawia, że wcześniaki często przebywają na oddziale dłużej niż ich rówieśnicy, którzy urodzili się o czasie. Organizowany od kilku lat Bal Wcześniaka jest okazją do tego, by rodzice mogli spotkać się tymi, którym wiele zawdzięczają. Personel szpitala również chętnie podpatruje, jakie postępy robią ich mali podopieczni.

Zabawie towarzyszą gry i konkursy, nie tylko dla najmłodszych. W tym roku motywem przewodnim był kosmos, dlatego na balu nie brakowało kosmicznych przebrań.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto