Opolskie zabytki odzyskają blask. 1,2 mln zł dotacji od samorządu województwa

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
Dr Beata Wewiórka zamuje się renowacją ambony w opolskiej katedrze
Dr Beata Wewiórka zamuje się renowacją ambony w opolskiej katedrze Krzysztof Ogiolda
1,2 mln zł przekazało województwo opolskie na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytkach w regionie. Wsparcie uzyska 37 obiektów, w większości sakralnych.

Wsparcie uzyskała m.in. opolska katedra, która jest obecnie jednym z największych podjętych dzieł renowacji w Polsce. Zrealizowano w niej już ponad 40 projektów na sumę ok. 15 mln zł, a w najbliższych planach są inwestycje za kolejne 15 mln zł.

- Dotacja urzędu marszałkowskiego w wysokości 30 tys. złotych pozwoli dokończyć konserwację zabytkowej ambony z 1805 roku. Na pierwszy rzut oka wygląda ona dobrze, ale wprawne oko konserwatora dostrzega ubytki w złoceniach i ogromne zabrudzenia - mówi ks. Waldemar Klinger, proboszcz z Parafii Katedralnej pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Opolu.

Wsparcie otrzymała również Parafia św. Marcina w Ochodzach. 50 tysięcy złotych zostanie przeznaczone na ratowanie XVII wiecznej wieży kościelnej. To kontynuacja inwestycji z roku 2021.

Ponad 230 tysięcy złotych wesprze dziedzictwo kulturowe i historyczne w powiecie nyskim. Dziewięć z dziesięciu umów to zadania zgłoszone przez lokalne parafie. Wśród nich są prace konserwatorskie figur i obrazów, ale także remonty zabytkowych elementów zabudowy kościołów – m.in. wież kościelnych, muru czy pokrycia dachowego.

Parafia w Kopernikach otrzyma 25 tysięcy złotych. Przeznaczone zostaną na remont schodów, które prowadzą przez mur kościelny na plac przed kościołem.

W Ścinawie Nyskiej przeprowadzona zostanie konserwacja techniczna i estetyczna figur św. Józefa i Michała Archanioła w prezbiterium kościoła filialnego pw. św. Piotra i Pawła. Figura pochodzi z około 1850 roku. Koszt całkowity renowacji to ponad 38 tysięcy. Urząd marszałkowski wesprze parafię kwotą 25 tysięcy złotych.

W ubiegłym tygodniu ponad 124 tysiące zł przekazał marszałek województwa dla trzech parafii w powiecie namysłowskim.
79,5 tys. złotych na dwa projekty otrzymała Parafia Ewangelicko-Augsburska w Pokoju. Dzięki temu możliwy będzie dalszy etap konserwacji i restauracji ołtarza głównego w kościele św. Zofii w Pokoju.

– Planujemy także z drugiej dotacji zakończenie remontu bardzo cennego nagrobka nadleśniczego Heinricha von Burgsdorf, znajdującego się na cmentarzu ewangelickim w Pokoju. Piaskowiec, z którego jest wykonany, przetrwał już dwieście lat, ale wymaga odnowienia – mówi proboszcz Eneasz Kowalski,

Parafia św. Mikołaja w Wilkowie otrzymała 15 tysięcy na położenie nowej, granitowej posadzki w kościele, zaś parafia św. Wawrzyńca w Woskowicach Małych 30 tysięcy zł na konserwację polichromii na ścianie wschodniej prezbiterium drewnianego kościoła.

Umowę na 20 tysięcy zł otrzymał także proboszcz Maciej Grochota z parafii św. Jacka w Wierzbicy Górnej, co pozwoli na konserwację ołtarza głównego w kościele. Ksiądz nie ukrywa radości z faktu otrzymania pieniędzy. – Ołtarz nie był jeszcze poddawany renowacji , a pochodzi z przełomu XVIII i XIX wieku – mówi.

- Być może skala dofinansowania poszczególnych przedsięwzięć nie jest oszałamiająca, ale skala ogólnego wsparcia w regionie robi wrażenie. To czterokrotny wzrost takich dotacji od 2018 roku. Łącznie przeznaczamy na ten cel 1, 2 mln zł to rekordowa suma dotacji na renowację zabytków udzielona z budżetu województwa. Pieniądze otrzymały przede wszystkim parafie rzymskokatolickie i ewangelicko-augsburskie, ale także osoby fizyczne, wspólnoty mieszkaniowe, przedsiębiorcy oraz inni właściciele i zarządcy obiektów, wpisanych do rejestru zabytków - mówi marszałek Andrzej Buła.

- Staramy się wyjść naprzeciw potrzebom tych podmiotów, mimo że nie wynika to z obowiązków ustawowych województwa – dodaje wicemarszałek Zbigniew Kubalańca

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grosicki kończy karierę, Polacy przed Francją czyli STUDIO EURO odc.5

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska