Opolskim dzieciom do 2. roku życia szczepionki na pneumokoki zafunduje samorząd wojewódzki

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
Dzięki staraniom samorządu wojewódzkiego od przyszłego roku będą przeciw pneumokokom szczepione najmłodsze dzieci z całej Opolszczyzny.
Dzięki staraniom samorządu wojewódzkiego od przyszłego roku będą przeciw pneumokokom szczepione najmłodsze dzieci z całej Opolszczyzny. 123RF
O roli samorządów na rzecz poprawy dostępu do szczepień ochronnych dyskutowano w poniedziałek na konferencji w Opolu. Szczególnie dużo uwagi poświęcono obronie przed pneumokokami. Dzięki staraniom samorządu wojewódzkiego od przyszłego roku będą przeciw nim szczepione najmłodsze dzieci z całej Opolszczyzny.

- Pneumokoki to bakterie, które stanowią największe zagrożenie dla dzieci do 5. roku życia i osób starszych. U tych pierwszych układ odpornościowy jest jeszcze niedojrzały, u drugich zaś – już niedostatecznie sprawny. Najcięższą postacią zakażenia pneumokokowego jest zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, posocznica zwana sepsą i zapalenie płuc z bakteriemią - mówiła dr Hanna Czajka z Polskiego Towarzystwa Wakcynologicznego. - Jedynym sposobem zabezpieczenia się przed nią są szczepienia - podkreślała.

Rząd zapowiedział, że od stycznia będzie finansować szczepienia nowo narodzonych dzieci. Maluchy, które już są na świecie mogą liczyć na coraz więcej programów samorządowych. W Opolu od ubiegłego roku władze miasta fundują szczepionki dzieciom żłobkowym. Samorząd wojewódzki zabiega o program szczepień o zasięgu regionalnym.

- Do tej pory brakowało na to pieniędzy, ale dzięki wynegocjowaniu z Komisją Europejską Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020, pojawiła się szansa na jego zorganizowanie. Będzie on częścią szerszego programu poprawy opieki nad matką i dzieckiem w województwie opolskim - mówi wicemarszałek Roman Kolek.

Program musi ocenić Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, ale już wiadomo, że część szczepionkowa ma jej akceptację. Program obejmie dzieci do lat 2. Jeśli, zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Zdrowia, w roku 2017 szczepienie przeciw pneumokokom wejdzie do kalendarza szczepień obowiązkowych i będzie finansowane przez państwo, to wówczas na Opolszczyźnie samorządowe szczepienia obejmą dwa wcześniejsze roczniki. Ruszą one prawdopodobnie na początku przyszłego roku.

- Szczepić, szczepić, szczepić! - apelował dr Janusz Zaryczański, ordynator oddziału pediatrii WCM w Opolu. Leczy się tam rocznie ok. 20 dzieci z inwazyjną chorobą pneumokokową z ciężkimi zapaleniami płuc. Mimo stosowania bardzo silnych antybiotyków w niektórych przypadkach występują powikłania wymagające zabiegów torakochirurgicznych, czasami kończących się usuwaniem fragmentów płuc.

Jak pokazują doświadczenia kieleckie, korzyści z realizacji lokalnych programów profilaktyki zakażeń pneumokokowych są ogromne: liczba hospitalizacji z powodu pneumokokowych zapaleń płuc wśród małych dzieci zmniejszyła się o około 70 proc. Zaobserwowano również spadek występowania zapalenia ucha środkowego w grupie maluchów do 2. roku życia oraz spadek zapadalności na zapalenia płuc w populacji nieszczepionej, czyli u dorosłych. Idąc za rekomendacjami polskich i światowych ekspertów – coraz więcej samorządów decyduje się na wdrożenie programów profilaktyki pneumokokowej.

Epidemiolodzy często spotykają się z zarzutami, że szczepią przeciwko chorobom, których już nie ma. “Szczepienia są ofiarą własnego sukcesu” - powtarzano dziś kilkakrotnie. Przykładem skutków odwrócenia się od sprawdzonej profilaktyki jest powrót odry i jej śmiertelne żniwo w krajach zachodnich. Na Opolszczyźnie w latach 2014-2015 odnotowano dwa przypadki tej choroby.

Kilka lat temu Polska przeraziła się meningokoków. W Kluczborku od 2007 roku samorząd realizuje program szczepień dzieci 6-letnich. Na początku rodzice gotowi byli przemeldowywać swoje pociechy z innych gmin, by z niego skorzystać. Teraz szczepi się 70-80 proc. uprawnionych.

POLECAMY NA NTO.PL

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska