Opolszczyna interesuje się odnawialnymi źródłami energii

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Z 1 ha uprawy wierzby ekologicznej można uzyskać około 10 ton tzw. zrębki - to 2-centymetrowe kawałki gałęzi. A z jednej tony w opolskiej elektrowni powstaje 8 do 10 GJ energii.
Z 1 ha uprawy wierzby ekologicznej można uzyskać około 10 ton tzw. zrębki - to 2-centymetrowe kawałki gałęzi. A z jednej tony w opolskiej elektrowni powstaje 8 do 10 GJ energii. fot. Krzysztof Świderski
Na Opolszczyźnie powstaje grupa firm, samorządów i ośrodków naukowych, które chcą razem korzystać z odnawialnych źródeł energii.

Dziś (16 grudnia) w urzędzie wojewódzkim odbędzie się seminarium na temat odnawialnych źródeł energii, na którym zostanie zaprezentowana tzw. Inicjatywa Klastrowa Ekoenergia Opolszczyzny.

- Głównym jej celem jest promocja wykorzystania i rozwoju produkcji energii odnawialnych na Opolszczyźnie - mówi Urszula Ciołeszyńska, prezes Zarządu Fundacji Promocji Innowacji Gospodarczych, która tworzy klaster. - Chcemy zainteresować tym tematem opolskie firmy i stworzyć trójkąt współpracy między nauką, samorządami i biznesem.

Na Opolszczyźnie jest 31 elektrowni wodnych, które produkują ok. 80 GWh energii na rok i zaledwie jedną niewielką farmę wiatrową w Jemielnicy. W Elektrowni Opole spalana jest biomasa (dotychczas odpady drzewne i uprawy wierzby energetycznej). Niewiele wykorzystujemy też ciepła ziemi.

To ma się zmienić. - Będziemy wdrażać strategię rozwoju energii odnawialnej w województwie przez szkolenia, wskazywanie źródeł finansowania takich przedsięwzięć, wspierania wszelkich inicjatyw z tego zakresu, także powstającego klastra - mówi Tomasz Kostuś, członek zarządu województwa opolskiego.
Zdaniem Mariana Magdziarza z opolskiego urzędu marszałkowskiego przyszłością regionu jest biomasa wytwarzana w opolskich gospodarstwach rolnych - i zielona (z upraw), i z hodowli (gnojowica).

Ma ona być wykorzystywana do produkcji biopaliw np. w budowanej biogazowni w Goświnowicach pod Nysą. Rocznie będzie tam powstawało od 110 do 140 tys. ton etanolu oraz ponad 100 tys. suszu kukurydzianego. Firma będzie skupowała 350 tys. ton kukurydzy rocznie - to tyle, co 15 proc. krajowej produkcji.

Obecnie udział energii odnawialnej w całej energii powstającej w województwie wynosi 2-2,5 proc. Cel do 2010 roku to 8,5 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska