Opolszczyzna. Bezrobotni w wieku 45+ biorą udział w szkoleniach

Dorota Richter [email protected] 77 44 32 568
Opolski WZDZ już po raz drugi organizuje kurs dla bezrobotnych, którzy ukończyli 45. rok życia, na asystentów i opiekunów osób starszych i niepełnosprawnych. - Te zawody mają przyszłość - przekonuje Agnieszka Wojtal z WZDZ. (fot. archiwum WZDZ)
Opolski WZDZ już po raz drugi organizuje kurs dla bezrobotnych, którzy ukończyli 45. rok życia, na asystentów i opiekunów osób starszych i niepełnosprawnych. - Te zawody mają przyszłość - przekonuje Agnieszka Wojtal z WZDZ. (fot. archiwum WZDZ)
Bezrobotni są uczestnikami projektu „Asystent i opiekun - nowy zawód i nowe wyzwanie”. Wszyscy skończyli 45 lat, od dawna nie pracują, ale poddać się nie chcą.

W szkoleniach upatrują szansy na znalezienie zatrudnienia.

Skończyłam 40 lat i nie ma dla mnie ofert pracy. Pracodawcy często otwarcie mówią mi, że dla osoby w moim wieku nie znajdą żadnego zajęcia - przyznaje Aleksandra Krynicka z Krapkowic.

Zobacz: Jakie powinno być idealne szkolenia?

Nie zamierza się jednak poddawać. Mimo braku perspektyw w wyuczonym fachu (operator procesów w przemyśle chemicznym), chce być aktywna zawodowo. Postanowiła zmienić zawód.

Właśnie zdobywa uprawnienia asystenta osób starszych i niepełnosprawnych w projekcie „Asystent i opiekun - nowy zawód i nowe wyzwanie”, który dla niepracujących w wieku 45+ organizuje Wojewódzki Zakład Doskonalenia Zawodowego w Opolu.

- Coraz więcej osób potrzebuje takiej pomocy, to zawód z przyszłością - uważa pani Krystyna.

Na to samo szkolenie zdecydowała się także Małgorzata Bzdęga, która na zajęcia do Opola przyjeżdża specjalnie z Brzegu.

- Zajmowałam się już osobami starszymi i niepełnosprawnymi. Mam certyfikat opiekuna niepełnosprawnych, a teraz chciałam po prostu poszerzyć swoje kwalifikacje - mówi.

Zobacz: Jakie szkolenia oferują opolskie firmy?

Co należy do obowiązków asystenta? Pomoc w codziennych czynnościach, wyręka w załatwianiu formalności. Do zadań opiekuna należy zaś m.in. zapewnienie podstawowej opieki medycznej, choćby podawanie leków.

Na kurs zawodowy asystenta osoby niepełnosprawnej zdecydowała się również opolanka Beata Puszczewicz.

- Syn mnie zainspirował - mówi - Powiedział, że to przyszłość.

Pani Beata z wykształcenia jest ekonomistką i pracowała w swoim zawodzie. Ostatnio jednak od dłuższego czasu zajmowała się domem i pomagała mężowi w prowadzeniu firmy.

Co zamierza robić po kursie? Jak przyznaje, nie ma jeszcze sprecyzowanych planów. - Jednak widzę się w tej pracy. Mogłabym na przykład pomagać w załatwianiu formalności w urzędach czy w umówieniu wizyty u lekarza. Przede wszystkim chcę pracować.

Taką samą deklarację składa pan Tadeusz z Głuchołaz, kolejny uczestnik szkolenia. Od pięciu lat jest bezrobotny. Udaje mu się tylko czasami gdzieś dorywczo dorobić. - Na kurs namówił mnie znajomy, który do opieki nad osobami starszymi jeździ za granicę. Po ukończeniu szkolenia też bym chciał wyjechać do takiej pracy za granicę - przyznaje.

Pan Tadeusz z wykształcenia jest technikiem elektrykiem. W życiu imiał się już różnych zajęć, ale teraz dobre czasy się skończyły.

- Pracodawcy wolą młodych. Ludziom koło 50-tki jest trudno - mówi. - Coraz częściej widzę kolegów, którzy tak jak ja, stoją pod tablicą z ofertami w urzędzie pracy. I niczego dla siebie nie mogą znaleźć.

W projekcie „Asystent i opiekun - nowy zawód i nowe wyzwanie”, który współfinansuje Unia Europejska, bierze udział w sumie 38 bezrobotnych Opolan, którzy ukończyli 45 lat. To już drugi taki projekt, który organizuje opolski WZDZ. Tym razem dla uczestników szkolenia zaplanowano m.in. spotkania z psychologiem, doradcą zawodowym, kursy językowe i komputerowy.

- Kursanci wzięli udział także w praktykach zawodowych w różnych opolskich instytucjach zajmujących się osobami niepełnoaprawnymi - mówi Agnieszka Wojtal z WZDZ. - Dla najlepszych będą także trzymiesięczne płatne staże.

Jak tłumaczy Agnieszka Wojtal, jednym z celów projektu jest właśnie aktywizacja zawodowa bezrobotnych powyżej 45 roku życia.

- Przywrócenie ich na rynek pracy z nowymi kwalifikacjami i z podniesioną samooceną - dodaje - A opiekuni i asystenci osób niepełnosprawnych rzeczywiście będą coraz bardziej potrzebni i poszukiwani.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska