Opolszczyzna chce kupić kolejne dwa pociągi Impuls

Sławomir Draguła
Sławomir Draguła
Obecnie opolskie Przewozy Regionalne mają na stanie cztery takie nowoczesne składy. Piąty ma przyjechać jeszcze w tym miesiącu. Koszt ich zakupu to 64 miliony złotych.
Obecnie opolskie Przewozy Regionalne mają na stanie cztery takie nowoczesne składy. Piąty ma przyjechać jeszcze w tym miesiącu. Koszt ich zakupu to 64 miliony złotych. Sławomir Mielnik
Nowe pociągi mają wozić pasażerów na trasie Opole - Strzelce Opolskie. Na taki zakup potrzebna jest najpierw zgoda Komisji Europejskiej.

- Składy, które od prawie roku jeżdżą w barwach naszych przewozów regionalnych sprawdzają się, pasażerowie są zadowoleni, dlatego podjęliśmy decyzję o zakupie dwóch dodatkowych impulsów - mówi Szymon Ogłaza, członek zarządu województwa.

W związku z tym samorząd wystąpił do Komisji Europejskiej o zgodę na przesunięcie funduszy w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Chodzi o 2,5 miliona euro na dofinansowanie do zakupu taboru. - Chcielibyśmy, by dodatkowe impulsy przyjechały do nas w ciągu dwóch lat - mówi Szymon Ogłaza.

Przypomnijmy. Opolski Urząd Marszałkowski dwa lata temu zamówił w nowosądeckim Newagu pięć nowoczesnych składów typu Impuls.

Cztery z nich jeżdżą już po torach na trasie Kędzierzyn-Koźle - Opole - Brzeg - Wrocław, piąty, który przyjedzie jeszcze w marcu również będzie obsługiwał tę linię. Koszt pociągów to 64 miliony złotych. Pieniądze pochodzą z funduszy europejskich. Natomiast dwa kolejne impulsy mają wozić pasażerów na trasie Opole - Strzelce Opolskie.

- I w tej sprawie też potrzebny jest wniosek do Komisji Europejskiej, bo cały projekt, czyli pięć pociągów z opcją domówienia dwóch kolejnych pisaliśmy na linię Kędzierzyn-Koźle - Opole - Brzeg - Wrocław - mówi Szymon Ogłaza. - Natomiast trasa z Opola do Strzelec została wyremontowana, jeździ tam sporo pasażerów i pociągi te mogą tam kursować z powodzeniem.

Nowoczesne elektryczne zespoły trakcyjne o nazwie Impuls to niskopodłogowe składy, przystosowane do przewozu około 320 pasażerów. Pociągi mogą rozpędzić się do 160 km/h, a na wyposażeniu mają między innymi klimatyzację, bezprzewodowy internet, gniazdka elektryczne czy system informacji pasażerskiej, przystosowane są też do przewozu osób niepełnosprawnych oraz rowerów.

Sławomir Mielewski z synami Igorem i Robertem wybrał się w inauguracyjną podróż Impulsem. - Dla chłopców to rzadka okazja do przejechania się pociągiem. Warunki są bardzo komfortowe - oceniał.

Pociąg Impuls już na opolskich torach. Podróż z Opola do Brz...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska