Opolszczyzna chwali się atrakcjami turystycznymi

Edyta Hanszke
Wśród docenionych w poprzednich latach znalazł się m.in. Park Minatur w Olszowej.
Wśród docenionych w poprzednich latach znalazł się m.in. Park Minatur w Olszowej. Fot. Radosław Dimitrow
Dziś poznamy zwycięzców 8. edycji konkursu na najlepszy produkt turystyczny.

Konkurs prowadzony jest w regionie od 2009 roku, organizuje go Opolska Regionalna Organizacja Turystyczna. Dziś w Hotelu De Silva w Opolu zostaną przyznane tytuły za 2016 rok.

8 złotych certyfikatów przyznała Polska Organizacja Turystyczna w latach 
2008-2015

Wśród docenionych w poprzednich latach znalazły się m.in. Park Minatur w Olszowej, Dni Twierdzy Nysa, ścieżka edukacyjna i wystawa przygotowana przez Nadleśnictwo Zawadzkie, Szlak czarownic na podgraniczu polsko-czeskim oraz sztandarowy produkt turystyczny naszego regionu - Park Nauki i Rozrywki w Krasiejowie. Ten ostatni zasłużył nawet na najważniejszą nagrodę w kraju, Złoty Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej.

Taki certyfikat przyznawany jest wyjątkowym z punktu widzenia turysty miejscom w Polsce. Otrzymała go np. Manufaktura Łódzka, Podziemna Trasa Turystyczna Kopalnia Złota w Złotym Stoku (leżąca tuż za granicą opolskiego), czy Szlak Architektury Drewnianej w Małopolsce. O tych i innych dobrych przykładach będzie podczas rozpoczynającej się dziś poświęconej produktowi i informacji turystycznej dwudniowej konferencji w Opolu. Organizuje ją OROT, a patronat medialny objęła nto.

Piotr Mielec dyrektor OROT mówi, że Opolszczyzna mogłaby choćby wziąć za przykład szlak małopolski. - My także mamy zabytkowe kościoły drewniany, który warto wypromować - wyjaśnia. - W Małopolsce problem braku dostępu do tych obiektów rozwiązano w ten sposób, że przeznaczono pieniądze z unijnego programu na zatrudnienie bezrobotnych, którzy w ustalonych godzinach i dniach udostępniają te obiekty. Oprócz tego wydano przewodniki i mapy szlaku, organizowano eventy.

W jego ocenie istotnym elementem rozwoju turystyki w regionie jest także dobry dostęp do informacji turystycznej. O tym także będą rozmawiać uczestnicy konferencji i warsztatów.

Mamy w województwie 16 certyfikowanych punktów, z których trzy oceniono najwyższej - na cztery gwiazdki: MIT Opole oraz punkty w twierdzy nyskiej i schronisku młodzieżowym w Prudniku. Dyrektor Mielec zauważa, że mimo rozwoju nowoczesnych technologii (możliwości rezerwowania miejsc nocelgowych czy biletów wstępu przez internet, czy nawet oglądania atrakcji online) tradycyjna informacja jest potrzebna. - Żeby sprawnie funkcjonowała, powinna liczyć co najmniej trzech etatowych pracowników i być wyposażona w materiały informacyjne, ulotki, mapki, foldery - wylicza Piotr Mielec.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska