Opolszczyzna. Internet nasz powszedni

Edyta Hanszke [email protected]
Przed rozwojem społeczeństwa informacyjnego w województwie opolskim w latach 2010 - 2015 stoją istotne wyzwania. (fot. nto)
Przed rozwojem społeczeństwa informacyjnego w województwie opolskim w latach 2010 - 2015 stoją istotne wyzwania. (fot. nto)
54% Opolan ma komputer osobisty, a 44% korzysta z internetu. Niestety, większość z nas szuka w nim wyłącznie rozrywki.

Takie ostatnie dane za rok 2008 o mieszkańcach można znaleźć w Głównym Urzędzie Statystycznym. I choć procenty systematycznie rosną, to ekspertów zajmujących się tzw. społeczeństwem informacyjnym one nie cieszą.

Zobacz: Ulga za internet. Będą zmiany

- Co z tego, że mamy komputery, nawet podłączone do internetu, jeśli nie służą one naszemu rozwojowi, a tym samym rozwojowi województwa - mówi Krzysztof Głomb, prezes Stowarzyszenia „Miasta w Internecie” (SMWI).

Zna on dobrze specyfikę regionu w tym zakresie, bo SMWI realizuje na naszym terenie i w innych województwach projekty edukacyjne z zakresu informatyzacji.

- Opolszczyzna to region ludzi wędrujących za chlebem, dlatego tym bardziej nasi mieszkańcy potrzebują wiedzy z zakresu nowoczesnych technologii informatycznych - dodaje Lesław Tomczak, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Doskonalenia Informatycznego i Politechnicznego w Opolu (WODIiP), który jest partnerem wspomnianego projektu. - Po to, żeby kontaktować się z bliskimi za granicą, czy załatwiać sprawy w urzędach i innych instytucjach na odległość przez komputer, czy choćby robić w ten sposób zakupy.

Zobacz: Walczą o klientów i oferują tani internet. Ale kto ma najlepszą ofertę?

Wykorzystanie nowoczesnych narzędzi sprawi, że staniemy się regionem bardziej atrakcyjnym z nowoczesnymi przedsiębiorstwami i z mieszkańcami podążającymi za nowinkami technologicznymi. To spowoduje też ograniczenie wyobcowania rodzin.

Przed rozwojem społeczeństwa informacyjnego w województwie opolskim w latach 2010 - 2015 stoją istotne wyzwania, którym region sprostać może dzięki współpracy różnorodnych środowisk, zaangażowanych w jego unowocześnienie i rozwój.

Zalążkiem takiej współpracy jest właśnie projekt pod nazwą Opolskie Partnerstwo dla RozwojuSpołeczeństwa Informacyjnego (OPSI.)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska