Opolszczyzna jest kobietą! Na pięć pań przypada u nas czterech panów

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
Zaskakująco wysokie jest sfeminizowanie Opola. Prawie 54 procent stałych mieszkańców to kobiety.
Zaskakująco wysokie jest sfeminizowanie Opola. Prawie 54 procent stałych mieszkańców to kobiety. Joanna Urbaniec/Polska Press
Miasta na Opolszczyźnie nie tylko się kurczą, starzeją, ale są też zdominowane przez kobiety. Na wsi mężczyzn jest proporcjonalnie więcej.

Według najnowszych danych statystycznych z końca stycznia tego roku, ponad 53 procent mieszkańców zameldowanych na stałe w Prudniku to kobiety.

Liczebna przewaga kobiet nad mężczyznami wynosi 1333 osób. Wśród dzieci i młodzieży do 18 roku życia, chłopców jest znacznie więcej niż dziewcząt. Natomiast im społeczność jest starsza, tym rośnie odsetek kobiet, bo mężczyźni umierają szybciej. Wśród dorosłych stałych mieszkańców Prudnika przewaga kobiet wynosi prawie 1,5 tysiąca, co oznacza, że na 5 dorosłych kobiet mieszka w Prudniku 4 dorosłych mężczyzn.

Zaskakująco wysokie jest sfeminizowanie Opola – prawie 54 procent stałych mieszkańców to kobiety. W kategorii dorosłych kobiety stanowią 55 procent populacji. Dorosłych mężczyzn jest w Opolu prawie 10 tysięcy mniej niż dorosłych kobiet (53,2 tysiące kobiet do 43,6 tys. mężczyzn).

W Namysłowie, po drugiej stronie Opolszczyzny przewaga kobiet w ogólnej populacji też przekracza 3 procent, a w kategorii powyżej 18 roku życia ponad 4 procent.

Podobnie sfeminizowana jest Nysa czy Głuchołazy. W Ozimku, Brzegu, Kędzierzynie Koźlu czy Głubczycach również utrzymuje się 3 procentowa przewaga liczebna płci pięknej. W Paczkowie czy Otmuchowie te dysproporcje są mniejsze, kobiet w ogólnej populacji mieszkańców jest ok. 52 procent.

W gminach typowo wiejskich kobiety również dominują liczebnie nad mężczyznami, ale w zdecydowanie mniejszym stopniu. W wiejskiej części gminy Baborów na niecałe 3 tysiące stałych mieszkańców kobiet jest ogółem o 30 więcej niż mężczyzn, a w ogólnej populacji stanowią one 50,5 procenta. W wiejskiej gminie Skoroszyce panie stanowią 50,3 procent wszystkich.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska