Opolszczyzna. Małe zakłady siłą klastrów

(edh)
Przedstawiciele biznesu, nauki i samorządów zastanawiali się, jakie warunki umożliwiają rozwój klastrów na Opolszczyźnie. (fot. sxc)
Przedstawiciele biznesu, nauki i samorządów zastanawiali się, jakie warunki umożliwiają rozwój klastrów na Opolszczyźnie. (fot. sxc)
Przedstawiciele biznesu, nauki i samorządów zastanawiali się, jakie warunki umożliwiają rozwój klastrów na Opolszczyźnie.

To pierwsze spotkanie, które odbyło się w Wyższej Szkole Zarządzania i Administracji w Opolu w ramach projektu „Klastry - badania warunków funkcjonowania i możliwości rozwoju w województwie opolskim”. Jest on finansowany z pieniędzy unijnych.

Zobacz: Klastry szansą dla Opolszczyzny

Jednym z elementów projektu jest przeprowadzenie bilansu strategicznego regionu w zakresie warunków i możliwości rozwoju klastrów.

Klastry to innowacyjna sieć współpracy, którą tworzyć mogą przedsiębiorstwa, instytucje badawcze oraz samorządy. Takie porozumienie ma na celu, m.in. ułatwienie regionalnym producentom docieranie z ich wyrobami do szerszych grup odbiorców, także za granicą.

Podczas spotkania wskazano, że duże firmy, które mogłyby inicjować i wspierać rozwój klastrów, nie są zainteresowanie przystępowaniem do takich porozumień. Na razie to przede wszystkim właściciele małych firm tworzą sieci współpracy.

Zobacz: Klastry. Co to jest?

Ponadto wskazano, że przygotowanie inicjatywy klastrowej i zachęcenie wielu partnerów do współpracy jest bardzo trudne. Nie docenia się możliwości, jakie takie porozumienia dać mogą w dłuższej perspektywie.

Zauważono także, że wiedza samorządów, które mogłyby inicjować zawiązywanie się kontaktów pomiędzy przedsiębiorcami z tych samych lub pokrewnych branż działających na ich terenie, jest stosunkowo niewielka.

To pierwsze spotkanie grupy ekspertów

Paneliści spotkają się jeszcze dwukrotnie w styczniu (wtedy rozmawiać będą na temat czynników zewnętrznych wpływających na rozwój klastrów) oraz w lutym (wtedy zaprezentowane zostaną wnioski z analiz). Badanie realizowane jest przez zespół naukowców z Politechniki Opolskiej oraz Politechniki Śląskiej.

- W projekcie zaplanowaliśmy dziesięć modułów badawczych - mówi dr Wojciech Duczmal, kierownik badań. - Dzięki nim chcemy się dowiedzieć, co zrobić, aby w regionie powstawały porozumienia przedsiębiorców. Myślę, że wyniki mogą być ciekawe, bo badania realizowane zostaną nie tylko przez opolskich naukowców, ale do współpracy zaprosiliśmy także badaczy z innych województw.

Realizacja projektu zakończy się w sierpniu 2011 r. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska