Opolszczyzna najlepsza w kraju w organizacji Europejskich Dni Dziedzictwa

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
Wyróżnienie Narodowego Instytutu Dziedzictwa odebrała m.in. Informacja Turystyczna w Nysie - Bastion św. Jadwigi.
Wyróżnienie Narodowego Instytutu Dziedzictwa odebrała m.in. Informacja Turystyczna w Nysie - Bastion św. Jadwigi. Archiwum
W poniedziałek w Operze Wrocławskiej uroczyście podsumowano tegoroczną edycję święta zabytków i wyróżniono najlepszych organizatorów Europejskich Dni Dziedzictwa w Polsce. Najlepsza w kraju pod względem liczby wydarzeń, miejscowości i frekwencji okazała się Opolszczyzna. Odbyło się blisko 200 wydarzeń w 56 miejscowościach. Odwiedziło je 42 tys. osób.

Wyróżnienia Narodowego Instytutu Dziedzictwa odebrali: Dariusz Zięba, Stowarzyszenie „Zielony Most” w Skorogoszczy
Adrian Dwornicki, portal „Otmuchowskie zabytki i osobliwości” z Otmuchowa, Roman Jarosiński - Stowarzyszenie „Dolina Małej Panwi” w Ozimku, Miejska Biblioteka Publiczna w Kędzierzynie-Koźlu, Informacja Turystyczna w Nysie - Bastion św. Jadwigi,
Muzeum Ziemi Prudnickiej w Prudniku.

Za duży wkład w promocję idei Europejskich Dni Dziedzictwa wyróżnienia otrzymali: Violetta Porowska, wicewojewoda opolski, która od wielu lat osobiście angażuje się w promocję idei EDD w województwie opolskim oraz dostrzega potrzebę ochrony dziedzictwa kulturowego. Wspiera m.in. inicjatywy powoływania parków kulturowych w swoim regionie.

Andrzej Buła, marszałek województwa opolskiego. Samorząd Województwa Opolskiego znajduje się w czołówce polskich samorządów jeśli chodzi o wspieranie wydarzeń organizowanych w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. Marszałek opolski inicjuje, wspiera i promuje wszelkie przedsięwzięcia samorządów lokalnych, instytucji kultury, parafii, organizacji pozarządowych i osób prywatnych, służące kultywowaniu dziedzictwa w ramach EDD.

Wyróżnienia otrzymali także Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola i Zbigniew Górniak, dyrektor programowy Radia Opole.

Wśród największych atrakcji tegorocznej edycji święta zabytków znalazły się: wojewódzka inauguracja EDD w Prudniku, „Święto Mostu i Żeliwa w Ozimku”, inscenizacja plenerowa Chrztu Polski w Skorogoszczy, otwarcie niedostępnego na co dzień gotyckiego zamku w Karłowicach.

Koordynacją EDD w województwie opolskim zajmuje się Oddział Terenowy Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Opolu, który również koordynuje EDD w woj. śląskim, małopolskim i świętokrzyskim.

24. edycja Europejskich Dni Dziedzictwa w Polsce odbywała się pod hasłem „Gdzie duch spotyka się z przestrzenią – świątynie, arcydzieła, pomniki”. Tym razem organizatorzy spojrzeli na zabytki jako nośniki wartości związanych z duchowością, sztuką i historią. Przywołano pamięć o wielkich budowniczych, twórcach kultury, artystach i wizjonerach, którzy działali zarówno w sferze materii jak i ducha.

W całym kraju odbyło się 1626 wydarzeń w 431 miejscowościach, które odwiedziło blisko 300 tysięcy osób.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska