Opolszczyzna nie stoi bankami

Infografika: Piter
W naszym województwie nie ma boomu. Jaka jest tego przyczyna? Nie jesteśmy dla bankowców atrakcyjnym województwem.

Nie ma się czemu dziwić. Bank, tak jak przedsiębiorstwo, swoje oddziały otwiera tam, gdzie może mieć pewność, że uda mu się zarobić. A jak bank zarabia? Najprościej powiedzieć, że dysponuje naszymi - klientów - pieniędzmi. Dla nas, korzystających z bankowych usług, najprzydatniejsze są ROR-y, czyli rachunki oszczędnościowo-rozliczeniowe. W Polsce korzysta z nich nadal niewielki odsetek ludności. Według danych CBOS w 2003 roku posiada je tylko 27 proc. społeczeństwa. Są jeszcze lokaty. To ciągle najpopularniejszy sposób oszczędzania, niestety również najmniej zyskowny. Udzielanie kredytów to jeden z istotniejszych bankowych dochodów (pod warunkiem, że są spłacane, w przeciwnym razie działają odwrotnie i stają się obciążeniem dla banku). Dlatego banki nęcą nas ofertami - kredytem jesiennym, pożyczką na święta, kupno mieszkania albo samochodu. Pamiętać należy jednak o spłacie. Ta jest nieunikniona i to z odsetkami, nierzadko sporymi.
Opolszczyzna nie jest bankowym rajem. Dużych firm, które mogłyby być potencjalnymi i pewnymi kredytobiorcami, mamy zaledwie kilka.

(fot. Infografika: Piter)

Wśród mieszkańców regionu przeważają średniacy. Dlatego nie wzrośnie lawinowo liczba otwieranych lokat i kont. Sporo mamy rolników (to głównie klienci banków spółdzielczych) i tych, którzy na co dzień pracują i zarabiają na Zachodzie. Zapewne dlatego spośród 41 banków działających w Polsce swe placówki w naszym regionie reprezentuje 19 i póki co, ta liczba gwałtownie nie wzrośnie. Podobnie jest z oddziałami, filiami i ekspozyturami banków, które już są obecne w województwie. W 1999 r. było 201 jednostek, a po czterech latach (I kwartał 2003 r.) - 260.
Dla porównania - w podobnym pod względem terytorialnym województwie śląskim działają 24 banki. Jednostek bankowych, czyli wspomnianych oddziałów, ekspozytur i filii - śląscy klienci mają aż 664 (nie uwzględniono banków spółdzielczych).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska