Opolszczyzna. O pracę ciągle trudno

Tomasz Gdula [email protected] 77 48 49 528
(fot. nto)
(fot. nto)
Opolski WUP od 2006 roku starał się znaleźć zajęcie dla około 120 tysięcy bezrobotnych. Mimo to wciąż jest ich u nas więcej niż w innych regionach.

Niedawny lawinowy wzrost bezrobocia tylko potwierdził, że na Opolszczyźnie znalezienie i utrzymanie pracy jest dużo trudniejsze niż w większości województw.

Zobacz: Opolszczyzna. Mało pracy dla magistrów

Głównym orężem Wojewódzkiego Urzędu Pracy w zwalczaniu i zapobieganiu bezrobociu jest fundusz pracy. Z roku na rok jego możliwości są coraz większe, gdyż przybywa pieniędzy. W 2006 roku FP dysponował kwotą 49 milionów zł, w roku 2008 było to już prawie 91,2 miliona, natomiast w ubiegłym roku - 124 miliony.

- Za te pieniądze, ogółem ponad 328 mln złotych, w ciągu niecałych czterech lat zaktywizowaliśmy ponad 90 tysięcy bezrobotnych na Opolszczyźnie - informuje Milena Piechnik, wicedyrektor WUP. Po zakończeniu udziału w programach średnio co trzeci uczestnik znajdował pracę. To zadowalający wynik. - Dodatkowo w całym omawianym okresie blisko 6 tysięcy bezrobotnych uzyskało pieniądze na uruchomienie własnej działalności gospodarczej - dodaje Milena Piechnik. - Natomiast 3416 bezrobotnych znalazło zatrudnienie w miejscach pracy, które powstały w wyniku refundacji kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowisk.

Wojewódzki Urząd Pracy podejmuje też wiele innych działań mających na celu ułatwienie bezrobotnym znalezienie pracy. Jako pierwszy w kraju uruchomił w internecie regionalną bazę ofert zatrudnienia.

- Dodatkowo istnieje Sklep z Pracą, z którego korzystają zarówno osoby poszukujące pracy, jak i pracodawcy - informuje dyrektor Piechnik. WUP w Opolu prowadzi liczne badania obrazujące sytuację bezrobotnych w województwie opolskim oraz zjawiska występujące na regionalnym rynku pracy.

Zobacz: Targi Pracy w Nysie. Przyszły tłumy, ale ofert pracy było niewiele

Ważnym elementem walki z bezrobociem jest Program Operacyjny Kapitał Ludzki. WUP wykorzystał dotychczas 33,3 procent pieniędzy dostępnych w ramach POKL na lata 2007 - 2013. Za ponad 223 mln zł przeszkolono, przekwalifikowano lub udzielono wsparcia w założeniu własnego biznesu prawie 30 tysiącom Opolan.

Opolski WUP działa z rozmachem i realizuje kilka nowatorskich projektów (m.in. współtworzy pierwsze partnerstwo transgraniczne, mające na celu wspieranie mobilności zawodowej pomiędzy Polską, Czechami i Słowacją).

Porażką regionalnych służb zatrudnienia niewątpliwie jest fakt, że mimo wielu działań bezrobocie na Opolszczyźnie wciąż jest wyższe niż średnia krajowa, do której zbliżyliśmy się jedynie podczas boomu gospodarczego w 2008 roku.

Ważne

Przy Wojewódzkim Urzędzie Pracy działa Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej, gdzie doradcy i psycholodzy pomagają osobom poszukującym pracy lub pracowników. Co ważne, robią to profesjonalnie i za darmo. Prowadzą indywidualne konsultacje, jak również zajęcia w grupach. Tutejsi doradcy potrafią na podstawie testów i rozmów określić, jakie mamy predyspozycje i w jakich profesjach najlepiej się sprawdzimy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska