Opolszczyzna > Regionalny kalendarz na 2009 rok

  Opolszczyzna > Regionalny kalendarz na 2009 rok

  Edyta Hanszke

  Aktualizacja:

  Nowa Trybuna Opolska

  Związek Rolników Śląskich wydał kalendarz na nowy rok ze strojami ludowymi. Zdjęcia robiono w opolskim skansenie w Bierkowicach i w Tworkowie pod Raciborzem.
  Jak wyglądała hauba (czepiec) noszona przez opolskie kobiety w II połowie XIX wieku. W co ubierały się śląskie kobiety do codzinnej pracy, a jak stroiły się do ślubu - można zobaczyć w kalendarzu. - To już kolejne takie wydawnictwo, którego celem jest kultywowanie regionalnych tradycji - opowiada Klaudia Kluczniok, dyrektor biura Związku Rolników Śląskich w Opolu.

  W poprzednich latach tematami kolejnych miesięcy były tradycje na wsi oraz wiejska architektura.

  Stroje autorzy kalendarza wypożyczyli od osób prywatnych, z Muzeum Wsi Opolskiej w Bierkowicach, Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu, od Stowarzyszenia Kultury Ziemi Raciborskiej "Źródło",
  Oprócz strojów na stronach znalazły się także korony żniwne, m.in. w listopadzie z Odrowąża w gm. Gogolin, a w październiku z Magnuszowic w gm. Niemodlin.

  Kalendarz wydano w nakładzie 2500 egz. Otrzymują go członkowie związku i sponsorzy. - Zdjęcia mamy też oprawione w aluramach i możemy je udostępnić na przykład na wystawę - deklaruje Klaudia Kluczniok.

  Czytaj treści premium w Nowej Trybunie Opolskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Warto zobaczyć

  Wideo