Opolszczyzna straci jedną wieś, ale zyska miasto

Sławomir Draguła
Opolszczyzna straci jedną wieś, ale zyska miasto- Wierzę, że pan wojewoda pozytywnie zaopiniuje nasz wniosek - mówi Andrzej Wesołowski (w środku).
Opolszczyzna straci jedną wieś, ale zyska miasto- Wierzę, że pan wojewoda pozytywnie zaopiniuje nasz wniosek - mówi Andrzej Wesołowski (w środku). Sławomir Draguła
Radni Tułowic jednogłośnie poparli wniosek o nadanie praw miejskim stolicy gminy. Wniosek trafił już do wojewody opolskiego.

 

- To uwieńczenie wielomiesięcznych starań, podczas których prowadziliśmy konsultacje społeczne oraz spotkania z miesz­­kań­cami - mówi wójt Andrzej Wesołowski.

 

Natomiast w środę rano  wniosek w tej sprawie trafił do zaopiniowania przez wojewodę opolskiego, a następnie do Rady Ministrów, która wyda ostateczną decyzję w tej sprawie. 

- Jeśli wszystko ułoży się pomyślnie, w lipcu będziemy już wiedzieć, czy od 1 stycznia 2018 roku Tułowice będą miastem - dodaje wójt Wesołowski.

 

Andrzej Wesołowski po raz kolejny zaznacza, że żadnych kosztów z nadaniem praw miejskich statystyczny mieszkaniec nie poniesie.

- Nie będzie potrzeby wymieniania dowodów, w górę nie pójdą też podatki ani żadne inne opłaty - zapewnia Andrzej Wesołowski. - Korzyści natomiast mogą być spore.

 

Pierwsza to taka, że Tułowice byłyby czwartym miastem powiatu opolskiego (po Ozimku, Niemodlinie i Prószkowie), a to oznacza wzrost prestiżu.

- Nie to jest jednak najważniejsze - zaznacza wójt. - Coraz częściej słychać, że są zakusy, by likwidować małe samorządy i łączyć je z innymi. Gmina miejska ma większe szanse na rozwój i przetrwanie.

Kolejny plus byłby taki, że gminy miejsko-wiejskie mają większe możliwości korzystania z funduszy zewnętrznych, na przykład mogą starać się o pieniądze na rewitalizację, szybciej się też rozwijają, przychylniej patrzą na nie inwestorzy.

 

Wójt Wesołowski zaznacza, że Tułowice spełniają większość kryteriów, by być miastem, m.in. mają jednoznacznie wykształcone centrum, liczą powyżej 2 tys. mieszkańców (ponad 4 tys.), ponad 2/3 ludności pracuje poza rolnictwem.

Tułowice mają też infrastrukturę: wodociąg, kanalizację, gaz, oczyszczalnię ścieków, miejską zabudowę z blokami mieszkalnymi, asfaltowe ulice, chodniki, oświetlenie ulic, są tu też szkoły w tym średnie, jest też strefa ekonomiczna.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska