Opolszczyzna umiera. Najnowsze liczby pokazują skalę katastrofy demograficznej. Te opolskie gminy wyludniają się najszybciej

Tomasz Kapica
Tomasz Kapica
W naszej galerii znajdziesz zestawienie wszystkich najszybciej wyludniających się gmin Opolszczyzny. Dane te pogrupowaliśmy dla przejrzystości wg powiatów.
W naszej galerii znajdziesz zestawienie wszystkich najszybciej wyludniających się gmin Opolszczyzny. Dane te pogrupowaliśmy dla przejrzystości wg powiatów.
W ciągu dziesięciu lat liczba mieszkańców województwa opolskiego zmniejszyła się o ponad 62 tysiące. To tak jakby zniknął cały powiat kluczborski! Demograficzna katastrofa to jeden z największych problemów z jakimi będą musiały się zmierzyć w najbliższej przyszłości władze samorządowe.

O tym, że Opolszczyzna się wyludnia, wiadomo było od dawna. Szokować może jednak skala zjawiska. Portal nto.pl porównał wyniki spisów powszechnych z 2011 i 2021 roku. Dane, które w nich znajdziemy, są bardzo niepokojące. W ciągu dziesięciu lat liczba mieszkańców województwa opolskiego zmniejszyła się o ponad 62 tysiące. To tak, jakby zniknął cały powiat kluczborski!

Jeszcze w 2011 roku na Opolszczyźnie mieszkało 1 016 212 obywateli. W spisie powszechnym w 2021 roku doliczono się już tylko 954 133 mieszkańców. Liczba mieszkańców Polski spadła w tym czasie o 470 tysięcy mieszkańców. Biorąc pod uwagę potencjał i skalę naszego regionu, wyludniamy się cztery razy szybciej niż przeciętne województwa w kraju.

Jak to wygląda w podziale na poszczególne powiaty:

  • Powiat brzeski - ubyło 4630 mieszkańców,
  • Powiat głubczycki - ubyło 4599 mieszkańców,
  • Powiat kędzierzyńsko-kozielski - ubyło 9566 mieszkańców,
  • Powiat kluczborski - ubyło 5311 mieszkańców,
  • Powiat krapkowicki - ubyło 5261 mieszkańców,
  • Powiat namysłowski - ubyło 805 mieszkańców,
  • Powiat nyski - ubyło 10 954 mieszkańców,
  • Powiat oleski - ubyło 4096 mieszkańców,
  • Powiat opolski - ubyło 12 112 mieszkańców,
  • Powiat prudnicki - ubyło 4819 mieszkańców,
  • Powiat strzelecki - ubyło 4678 mieszkańców,
  • Powiat m. Opole - przybyło 4 762 mieszkańców.

W naszej galerii znajdziesz zestawienie wszystkich najszybciej wyludniających się gmin Opolszczyzny. Dane te pogrupowaliśmy dla przejrzystości wg powiatów.

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań został przeprowadzony na terytorium Polski w okresie od 1 kwietnia do 30 września 2021 r. Trzeba jednak pamiętać, że wpływ na zmniejszenie liczby mieszkańców kilku gmin miało powiększenia miasta Opola.

- Z dniem 1 stycznia 2017 r. w województwie opolskim uległa zmianie powierzchnia jednostek podziału terytorialnego, w wyniku której włączono do miasta Opola części terytorium następujących gmiz powiatu opolskiego: Dąbrowa, Dobrzeń Wielki, Komprachcice i Prószków. Fakt ten może mieć odzwierciedlenie w obrazujących zmianach liczby ludności oraz mieszkań i budynków - podkreśliła Maria Mołodowicz, kierownik Opolskiego Ośrodka Badań Regionalnych.

Dlaczego opolskie się wyludnia? Przede wszystkim jest to wynik starzenia się społeczeństwa. Najstarsi mieszkańcy umierają a w ich miejsce nie rodzi się tyle dzieci, by zachować demograficzną równowagę.

Kolejny powód to migracje zarobkowe. O ile przed laty Opolanie wyjeżdżali do pracy głównie za granicę, o tyle teraz często szukają jej także w innych polskich miastach. Problem dotyczy głównie młodych ludzi w czasie studiów i po studiach. Dużo łatwiej znajdują oni zatrudnienie we Wrocławiu, Warszawie, Krakowie czy nawet Katowicach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska