W 2020 roku zaliczyło go u nas 52,3 proc. podchodzących. Dla porównania, w zamykającym tabelę Gorzowie Wielkopolskim egzamin zdało 48,8 proc. egzaminowanych.
Najlepiej z teorią radzą sobie w Lublinie - 58,9 proc oraz w Rzeszowie i Bydgoszczy - 58,5 proc.
Tylko troszeczkę lepiej Opolanie wypadają na egzaminie praktycznym. W tym rankingu plasujemy się na trzecim miejscu od końca. Nasz wynik to 28,1 proc.
Czerwoną latarnią jest Łódź z 24,9 proc. zdawalnością, a przedostatnie miejsce należy do Szczecina - 27,8 proc.
Najczęściej egzamin praktyczny zaliczają podchodzący do niego w Rzeszowie - 39,2 proc, Wrocławiu - 38,3 proc. i Białymstoku - 38,1 proc. Dlaczego tak jest?
Trudno powiedzieć - mówi Edward Kinder, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Opolu. - Przepisy i wytyczne, co do reguł przeprowadzenia egzaminów są te same w całej Polsce i wszyscy musimy się ich trzymać. Tak naprawdę mogę się odnieść do egzaminu praktycznego, bo teoria jest zerojedynkowa. Trzeba zdobyć na teście minimum 68 punktów, by go zaliczyć. Jeśli chodzi zaś o praktykę, no cóż, mogę zapewnić, że nie oblewamy nikogo na siłę. Pamiętajmy też, że kierowcy powinni potrafić jeździć, bo od tego zależy bezpieczeństwo nas wszystkich.
Ale jest światełko w tunelu. Po wznowieniu egzaminów na prawo jazdy (przerwę wymusiła epidemia koronawirusa) zdawalność egzaminu teoretycznego w Opolu wzrosła do prawie 70 proc., a praktycznego do ponad 29 proc.
Ludzie na kwarantannie po porostu uczyli się przepisów - uważa Edward Kinder.

Inwestycje drogowe w Miliczu
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?