Opowiedz swoją historię rodzinną i pomóż zachować dziedzictwo kresowian na Śląsku! Instytut Śląski ogłosił ciekawy konkurs. Jak się zgłosić?

Marcin Żukowski
Marcin Żukowski
Celem konkursu jest ochrona i upowszechnienie pamiątek o kresowianach, którzy ekspatriowani ze swoich domów, zamieszkali na Śląsku
Celem konkursu jest ochrona i upowszechnienie pamiątek o kresowianach, którzy ekspatriowani ze swoich domów, zamieszkali na Śląsku Instytut Śląski w Opolu
Trwa konkurs „Opowiem Ci o Kresach” – wspomnienia, relacje, pamiątki. Jego organizatorem jest Instyt Śląski w Opolu. Udział mogą wziąć zarówno dorośli, jak i dzieci i młodzież. Prace konkursowe można zgłaszać do końca stycznia.

- Jeśli masz kresowe korzenie lub dziedzictwo Kresów Wschodnich jest Ci bliskie, zapraszamy do udziału w konkursie „Opowiem Ci o Kresach” – wspomnienia, relacje, pamiątki przeznaczonym dla mieszkańców województw: śląskiego, opolskiego i dolnośląskiego – czytamy na stronie Instytutu Śląskiego w Opolu.

Organizator konkursu przewidział trzy kategorie wiekowe:

  • uczniowie klas IV – VI szkół podstawowych
  • uczniowie klas VII – VIII szkół podstawowych oraz uczniowie szkół ponadpodstawowych
  • osoby pełnoletnie

Szacuje się, że na Opolszczyźnie około 30 proc. obecnych mieszkańców ma pochodzenie kresowe. To znaczy, że albo sami urodzili się na utraconych ziemiach II Rzeczypospolitej, albo z tamtych stron pochodzili ich przodkowie.

Kierunki powojennej ekspatriacji przebiegały równoleżnikowo. Gdybyśmy mieli przedstawić sprawę w sposób uproszczony, to mieszkańców dawnych województw północno-wschodnich (wileńskiego, nowogródzkiego, poleskiego części białostockiego) przesiedlano głównie na Pomorze, Warmię i Mazury. Z kolei Polacy z Wołynia i Małopolski Wschodniej (województwa lwowskie, tarnopolskie, stanisławowskie) zasiedlali przede wszystkim tereny południowo-zachodnie w powojennych granicach Polski, czyli Dolny i Górny Śląsk. Współcześnie w Polsce największy odsetek ludzi o kresowych korzeniach mieszka w województwie lubuskim, około 50 proc.

Zapewne w niejednej opolskiej szafie można znaleźć pamiątki przywiezione z rodzinnych stron. Aby zmierzyć się w rywalizacji Instytutu Śląskiego, należy zaprezentować posiadaną rzecz.

- Znajdź w swoim środowisku pamiątki związane z Kresami – niepublikowane wspomnienia Kresowian, rodzinną fotografię czy rzecz codziennego użytku przywiezioną z Kresów, opisz je, przepisz, opracuj. Możesz w ten sposób pomóc nam ocalić od zapomnienia dziedzictwo kresowe na Śląsku – zachęcają organizatorzy konkursu.

Pracę konkursową należy dostarczyć w formie tradycyjnej lub elektronicznej do Instytutu Śląskiego (ul. Piastowska 17, 45-082 Opole, konkurs@instytutslaski.pl) w terminie 1–31 stycznia 2023 r. Pracę należy zaopatrzyć w dopisek „Opowiem Ci o Kresach”. Regulamin konkursu i inne dokumenty znajdują się na https://instytutslaski.pl/leksykon-kresowianie-na-gornym-slasku-po-1945-r/?fbclid=IwAR1wXGLz_8hmTAnEhgDue987CSylqqyRwWNNEpYQsPYEofJBCtF_60og9wA.

Instyt Śląski w Opolu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Dz PMM

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska
Dodaj ogłoszenie