Oprócz wilka i kury, możesz też adoptować ... pszczołę

Redakcja
W akcję Adoptuj Pszczołę włączyły się tysiące osób
W akcję Adoptuj Pszczołę włączyły się tysiące osób pixabay.com
Aż jedną trzecią tego, co jemy zawdzięczamy pszczołom - podkreśla Greenpeace. I zachęca nas do ... ich adopcji. Kto chce wirtualnie adoptować jednego owada, powinien zapłacić dwa złote. Strefa AGRO także na Facebooku. Dołącz do nas!

Sto hoteli dla zapylaczy w szesnastu miastach,ogród społecznościowy dla pszczół i ludzi w Warszawie, Wielki Spis Zapylaczy czyli nowatorskie badania naukowe nad pszczołami miodnymi i dziko żyjącymi, scenariusze lekcji dla szkół - to efekty społecznej akcji akcji Adoptuj Pszczołę, która ruszyła trzy lata temu. Wirtualni opiekunowie dołożyli też swoje cegiełki do odbudowania pszczelej populacji w Przyczynie Dolnej, w której w ciągu jednej nocy zginęło kilka milionów owadów. Powodem było zatrucie pestycydem. 

 

Sprawdź również: Można pomóc ochronić wilka. Wystarczy go zaadoptować

 

Przyjmijmy najczarniejszy scenariusz. Jak wyglądałby świat bez pszczół?

 

Aktywiści opisują: około jedna trzecia roślin uprawnych musiałaby być zapylana w inny sposób (np. ręcznie), w przeciwnym razie spadek wydajności produkcji roślinnej sięgnąłby nawet 75%. Oznaczałoby to nie tylko, że nasza dieta stałaby się bardzo monotonna, ale przede wszystkim droga. Zniknięcie pszczół wiązałoby się ze znacznym wzrostem cen. W samej Europie roczna wartość zapylania to około 22 miliardy euro. Bez pszczół odżywialibyśmy się zbożami (są wiatropylne), algami, grzybami. Pszczela apokalipsa zmieniłaby nasze życie nie do poznania.

 

W naszym kraju żyje 470 gatunków owadów należących do rodziny pszczołowatych, z czego większość to pszczoły samotnice. Są one mniejsze i mniej wybredne.

 

Jak zapowiadają organizatorzy akcji, w tym roku działają m.in. na rzecz "Polski wolnej od pestycydów". Chodzi też o kontynuację badań naukowych nad owadami zapylającymi.

 

 

Zobacz też: Hoduj kurę online, jajka dostaniesz prawdziwe i do domu

 

Adopcja może być jednorazowa lub regularna. Greenpeace kusi, że kto adoptuje co najmniej 25 pszczół lub zdecyduje się na adopcję regularną, oficjalnie zostanie Pszczeli, Bohaterem. Na zakończenie akcji otrzyma imienny certyfikat potwierdzający ten fakt.

 

Źrodło: Greenpeace

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Oprócz wilka i kury, możesz też adoptować ... pszczołę - Gazeta Pomorska

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska