Przez dwa ostatnie poniedziałki nyska Fundacja "Plan B" organizowała - w Ośrodku Kultury i Rekreacji w Paczkowie - spotkania dla zainteresowanych udziałem w projekcie, którego celem jest przygotowanie oferty dla osób starszych i utworzenie w gminie Rady Seniora, która będzie doradzała burmistrzowi w sprawach związanych z tą grupą społeczną.
Do 31 maja fundacja razem z paczkowskim OKiR i gminą prowadzi rekrutację chętnych do udziału w projekcie, na który dostała właśnie dofinansowanie z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach rządowego programu Aktywizacji Społecznej Osób Starszych. Jest on skierowany do ludzi w wieku powyżej 65 lat.
- Szukamy 20 seniorów, którzy chcą działać na rzecz lokalnej społeczności - wyjaśnia pochodząca z Paczkowa, Paulina Sobek, prezes Fundacji "Plan B". - Wezmą oni udział w szkoleniach m.in. z edukacji cyfrowej, prawnej i obywatelskiej. Ich rolą będzie kontakt z rówieśnikami, zebranie informacji o potrzebach.
Autorzy projektu planują też udzielanie porad dla starszych osób z dojazdem do ich domu i wizytę paczkowskich seniorów na Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Nysie, w Dziennym Domu Pobytu a także nawiązanie kontaktu z seniorami z Nysy, co ma służyć podpatrywaniu dobrych praktyk.
Zainteresowani udziałem w projekcie mogą wypełnić deklarację w Ośrodku Kultury i Rekreacji w Paczkowie.
200 osób w wieku 60+ z gmin Olszanka, Lewin Brzeski, Skarbimierz i Oławy w województwie dolnośląskim skorzysta natomiast z projektu, z którym rusza Lokalna Grupa Działania Brzeska Wieś Historyczna.
- Zaplanowaliśmy dla nich zajęcia z poznawania nowych technologii (obsługi komputera i smartfona, terning umysłu (szkolenie z zapamiętywania), edukację zdrowotną i profilaktyczną, zajęcia sportowe, wyjazdy do teatru i opery oraz utworzenie grupy teatralno-kabaretowej, która - liczymy, że będzie działała także po zakończeniu projektu - wylicza Ewa Rosińska, prezes LGD Brzeska Wieś Historyczna.
Zajęcia będą się odbywać w każdej z gmin należących do LGD.
Z kolei Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Opolu razem z Opolskim Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych realizuje projekt dla 150 seniorów z całego województwa - członków związku. 108 osób, podzielonych na grupy, weźmie udział w szkoleniach z obsługi komputera, które odbędą się w Opolu oraz w oddziałach PZERiI w województwie.
W warsztatach umiejętności cyfrowych (robienia zakupów w internecie, rejestrowania się online do lekarza czy e-bankowości) uczestniczyć będzie 48 seniorów. Zaplanowano też cztery "złote wykłady" o zdrowym stylu życia, aktywności społecznej i zagrożeniach wiążących się z korzystaniem z sieci internetowej.
- Zorganizujemy także cztery "kawiarenki obywatelskie" - spotkania prowadzone przez animatorów, podczas których uczestnicy będą mogli podzielić się spostrzeżeniami na temat potrzeb ludzi starszych - dodaje Elżbieta Kucharska, koordynator projektu z OCWIP. 48 uczestników będzie też mogło poznać sposoby spędzania wolnego czasu podczas dwudniowych warsztatów z udziałem animatora, a kolejnych 75 skorzysta z nieodpłatnej możliwości pójścia do kina, galerii czy filharmonii.
Rekrutację chętnych prowadzi PZERiI wśród swoich członków, których obecnie na Opolszczyźnie jest 20 tysięcy.
Dofinansowanie z MPIPS na projekty dedykowane grupie 60 + otrzymała też m.in. Spółdzielnia Socjalna "Parasol" z Nysy, która będzie kształcić seniorów zajmujących się osobami zależnymi z opieki nad nimi (małżonkami, rodzicami, dziećmi).
Rządowy program ASOS
Rządowy program na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych (ASOS) uruchomiono w 2014 roku i potrwa do 2020 roku. Pierwszą wersję realizowano w latach 2012-2013. W ubiegłym roku 40 mln zł z tego programu rozdzielono na 500 projektów w kraju. Takie projekty mogą składać organizacje pozarządowe w czterech priorytetach: edukacja osób starszych, aktywność społeczna promująca integrację wewnątrz- i międzypokoleniową, partycypacja społeczna osób starszych i usługi społeczne dla seniorów.
Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej poinformowało, że tegoroczna edycja otwartego konkursu ofert cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem - złożono ponad 3200 projektów, o 25 procent więcej niż przed rokiem.
Ministerstwo czeka na uwagi i opinie dotyczące działań wspierających aktywność osób starszych i sposobu organizacji konkursu. Można je słać na adres: [email protected].

Strefa Biznesu: Wypalenie zawodowe coraz większym problemem w Polsce
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?