Organizacje pozarządowe sfinasują zajęcia dla opolskich seniorów

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
LGD Brzeska Wieś Historyczna zorganizuje zajęcia dla seniorów finansowane z programu ASOS po raz drugi. W tym roku z projektu skorzysta 200 osób z czterech gmin, należących do LGD.
LGD Brzeska Wieś Historyczna zorganizuje zajęcia dla seniorów finansowane z programu ASOS po raz drugi. W tym roku z projektu skorzysta 200 osób z czterech gmin, należących do LGD. Archiwum LGD BWH
Wkrótce w regionie ruszą projekty dla grupy 60+ realizowane przez organizacje pozarządowe. Dla ich uczestników zaplanowano szkolenia, spotkania, a także imprezy kulturalne i sportowe.

Przez dwa ostatnie poniedziałki nyska Fundacja "Plan B" organizowała - w Ośrodku Kultury i Rekreacji w Paczkowie - spotkania dla zainteresowanych udziałem w projekcie, którego celem jest przygotowanie oferty dla osób starszych i utworzenie w gminie Rady Seniora, która będzie doradzała burmistrzowi w sprawach związanych z tą grupą społeczną.

Do 31 maja fundacja razem z paczkowskim OKiR i gminą prowadzi rekrutację chętnych do udziału w projekcie, na który dostała właśnie dofinansowanie z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach rządowego programu Aktywizacji Społecznej Osób Starszych. Jest on skierowany do ludzi w wieku powyżej 65 lat.

- Szukamy 20 seniorów, którzy chcą działać na rzecz lokalnej społeczności - wyjaśnia pochodząca z Paczkowa, Paulina Sobek, prezes Fundacji "Plan B". - Wezmą oni udział w szkoleniach m.in. z edukacji cyfrowej, prawnej i obywatelskiej. Ich rolą będzie kontakt z rówieśnikami, zebranie informacji o potrzebach.
Autorzy projektu planują też udzielanie porad dla starszych osób z dojazdem do ich domu i wizytę paczkowskich seniorów na Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Nysie, w Dziennym Domu Pobytu a także nawiązanie kontaktu z seniorami z Nysy, co ma służyć podpatrywaniu dobrych praktyk.

Zainteresowani udziałem w projekcie mogą wypełnić deklarację w Ośrodku Kultury i Rekreacji w Paczkowie.

200 osób w wieku 60+ z gmin Olszanka, Lewin Brzeski, Skarbimierz i Oławy w województwie dolnośląskim skorzysta natomiast z projektu, z którym rusza Lokalna Grupa Działania Brzeska Wieś Historyczna.

- Zaplanowaliśmy dla nich zajęcia z poznawania nowych technologii (obsługi komputera i smartfona, terning umysłu (szkolenie z zapamiętywania), edukację zdrowotną i profilaktyczną, zajęcia sportowe, wyjazdy do teatru i opery oraz utworzenie grupy teatralno-kabaretowej, która - liczymy, że będzie działała także po zakończeniu projektu - wylicza Ewa Rosińska, prezes LGD Brzeska Wieś Historyczna.

Zajęcia będą się odbywać w każdej z gmin należących do LGD.
Z kolei Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Opolu razem z Opolskim Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych realizuje projekt dla 150 seniorów z całego województwa - członków związku. 108 osób, podzielonych na grupy, weźmie udział w szkoleniach z obsługi komputera, które odbędą się w Opolu oraz w oddziałach PZERiI w województwie.

W warsztatach umiejętności cyfrowych (robienia zakupów w internecie, rejestrowania się online do lekarza czy e-bankowości) uczestniczyć będzie 48 seniorów. Zaplanowano też cztery "złote wykłady" o zdrowym stylu życia, aktywności społecznej i zagrożeniach wiążących się z korzystaniem z sieci internetowej.

- Zorganizujemy także cztery "kawiarenki obywatelskie" - spotkania prowadzone przez animatorów, podczas których uczestnicy będą mogli podzielić się spostrzeżeniami na temat potrzeb ludzi starszych - dodaje Elżbieta Kucharska, koordynator projektu z OCWIP. 48 uczestników będzie też mogło poznać sposoby spędzania wolnego czasu podczas dwudniowych warsztatów z udziałem animatora, a kolejnych 75 skorzysta z nieodpłatnej możliwości pójścia do kina, galerii czy filharmonii.

Rekrutację chętnych prowadzi PZERiI wśród swoich członków, których obecnie na Opolszczyźnie jest 20 tysięcy.

Dofinansowanie z MPIPS na projekty dedykowane grupie 60 + otrzymała też m.in. Spółdzielnia Socjalna "Parasol" z Nysy, która będzie kształcić seniorów zajmujących się osobami zależnymi z opieki nad nimi (małżonkami, rodzicami, dziećmi).

Rządowy program ASOS

Rządowy program na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych (ASOS) uruchomiono w 2014 roku i potrwa do 2020 roku. Pierwszą wersję realizowano w latach 2012-2013. W ubiegłym roku 40 mln zł z tego programu rozdzielono na 500 projektów w kraju. Takie projekty mogą składać organizacje pozarządowe w czterech priorytetach: edukacja osób starszych, aktywność społeczna promująca integrację wewnątrz- i międzypokoleniową, partycypacja społeczna osób starszych i usługi społeczne dla seniorów.

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej poinformowało, że tegoroczna edycja otwartego konkursu ofert cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem - złożono ponad 3200 projektów, o 25 procent więcej niż przed rokiem.

Ministerstwo czeka na uwagi i opinie dotyczące działań wspierających aktywność osób starszych i sposobu organizacji konkursu. Można je słać na adres: [email protected].

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Wypalenie zawodowe coraz większym problemem w Polsce

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska