Orionidy 2016. W nocy deszcz meteorów. Gdzie i kiedy oglądać spadające gwiazdy?

Redakcja
W nocy z piątku na sobotę (21/22 października) nastąpi tak zwane maksimum roju Orionidów. Jeśli - z powodu zachmurzenia - nie będzie dobrych warunków do obserwacji "spadających gwiazd", warto wiedzieć, że ich Orionidy będą widoczne na niebie do 7 listopada.

- Jeśli mieszkańcy Opolszczyzny będą mieli szczęście i choć na chwilę niebo się rozchmurzy, wtedy warto około 2.00 w nocy spojrzeć na południowo-zachodnie niebo. Tam najłatwiej będzie dostrzec orionidy. Warto wiedzieć, że są to jedne z szybszych meteorów, lecą z prędkością ponad 60 kilometrów na sekundę - mówi dr Marcin Gawroński, astronom z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Rój Orionidów związany jest bezpośrednio z kometą Halleya (to pozostałości po tej komecie) i jest widoczny na niebie od 2 października do 7 listopada, jednak to jego maksimum jest najbardziej widowiskowe.

W ciągu godziny można zobaczyć nawet 15-20 spadających gwiazd.

Wkrótce czekają nas kolejne interesujące zjawiska astronomiczne. W listopadzie spadnie na nas rój Leonidów (aktywny od 10 do 23 listopada), którego maksimum przypada na 17/18 listopada.

Poza tym w połowie listopada będziemy mogli obserwować zjawisko "superksiężyca".

- Księżyc krąży wokół Ziemi nie po idealnym okręgu, ale raz zbliża się, raz oddala. Gdy się zbliży - wydaje się większy niż zwykle, nawet o kilkanaście procent - mówi Gawroński.

Takie zjawisko czeka nas 14 listopada - według naukowców NASA będzie to największa i najjaśniejsza pełnia Księżyca w 2016 roku.

Oby pogoda sprzyjała obserwacjom.

WARTO ZOBACZYĆ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska