Orkiestra dęta z Chudoby ma już prawie 125 lat. Właśnie rozpoczęła kolejne koncerty

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Aktualny skład Młodzieżowej Orkiestry Dętej w Chudobie.
Aktualny skład Młodzieżowej Orkiestry Dętej w Chudobie. Archiwum orkiestry
Chudoba od lat kojarzona jest ze znakomitą orkiestrą dętą. Wiele razy zdarza się, że mieszkańcy wioski są pytani, czy pochodzą właśnie z tej Chudoby, gdzie jest ta słynna orkiestra? Orkiestra jest wizytówką i dumą wsi. Tak jest już prawie od 125 lat!

W 1907 roku wybudowano w Chudobie duży neogotycki kościół pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa. Pierwszym proboszczem chudobskiej parafii został ks. Józef Menzel, zagorzały miłośnik muzyki sakralnej. W 1909 r. roku założył orkiestrę dętą. Składała się z kilku chudobian, umiejących grać na instrumentach dętych. Przygrywała na uroczystościach kościelnych i festynach ludowych.

Chudobska pasja według św. Jana

Wybuchła I wojna światowa i mężczyzn powołano do wojska. Po wojnie ks. proboszcz odbudował orkiestrę. Grała i uświęcała rozmaite uroczystości, dopóki nie zdziesiątkowała jej kolejna wojna.

Po 1945 roku ks. Józef Menzel jeszcze energiczniej przystąpił do odbudowy życia muzycznego w Chudobie. Założył na nowo orkiestrę, a do tego chór parafialny. Ks. Józef Menzel był niespożytym animatorem życia muzycznego. Skomponował (podobnie jak niegdyś Jan Sebastian Bach) muzykę do opisu pasji z Ewangelii św. Jana.

Pielgrzymki orkiestry dętej z Chudoby

W 1953 roku wiek i stan zdrowia ks. Józefa Menzla nie pozwoliły mu na dalsze prowadzenie orkiestry parafialnej. W tym czasie wikarym został ks. Antoni Menzel, bratanek proboszcza.

Nowy wikary był również miłośnikiem muzyki. Kontynuował dzieło swojego wuja. Po śmierci ks. Józefa Menzla ks. Antoni przejął po nim chudobską parafię.

W 1956 roku orkiestra wraz z chórem wyjechała na pielgrzymkę do Wambierzyc oraz do Warty. W następnych latach orkiestra pielgrzymowała do Piekar Śląskich i Trzebnicy. Do dzisiaj co roku orkiestra jedzie wraz z parafianami na 3-dniowe odpustowe obchody Podwyższenia Krzyża Św. na Górę św. Anny.

Kapelmistrz Bernard Lesik

W 1978 roku rozpoczęła się nowa era w dziejach orkiestry z Chudoby. Kierownictwo nad nią przejął bowiem Bernard Lesik z Wędryni, młody, zdolny i ambitny muzyk.

O ile ks. Józefowi Menzlowi orkiestra zawdzięcza swoje narodziny, ks. Antoniemu Menzlowi wyjazdy na pielgrzymki, to z nazwiskiem Bernarda Lesika związany jest rozgłos i sława orkiestry z Chudoby.

Bernard Lesik postawił na systematyczną pracę z młodzieżą. Mimo iż nie miał wykształcenia pedagogicznego, dokazywał prawdziwych cudów, co roku wyuczając co najmniej kilkoro dzieci biegłej gry na instrumentach dętych. A trzeba było ciągle świeżej krwi, bo skład orkiestry co roku ulegał zmianom na skutek emigracji do Niemiec.

Orkiestra przyjęła patronat Ochotniczej Straży Pożarnej, która udostępniała pomieszczenia na próby i pomagała w zakupie drogich instrumentów.

Na owoce działalności kapelmistrza Lesika nie trzeba było czekać. Orkiestra z Chudoby, oprócz tradycyjnej obecności na świętach kościelnych i rozmaitych festynach, zaczęła uczestniczyć w konkursach i przeglądach kapel. Najpierw były wyróżnienia i dyplomy uznania,. Ale już w 1982 roku muzykujący chudobianie zajęli I miejsce w Wojewódzkim Przeglądzie Orkiestr Dętych OSP. Potem posypały się następne sukcesy.

Opolska wizytówka artystyczna z Chudoby

Mijały lata, niestrudzony Bernard Lesik z zapałem prowadził orkiestrę i pracował z młodzieżą. A młodzi, zachęcani sukcesami orkiestry, garnęli się do niej.

Wtedy chudobski kapelmajster wpadł na pomysł, aby założyć osobną młodzieżową orkiestrę. Był to prawdziwy strzał w dziesiątkę. Pedagogiczny talent Bernarda Lesika zmieszany z zapałem młodych muzyków dały wybuchową mieszankę. Młoda chudobska orkiestra zgarniała nagrody na wszystkich konkursach.

W 1997 roku Urząd Wojewódzki w Opolu wydał informator Opolskie wizytówki artystyczne. Jedną z takich wizytówek była właśnie Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Chudoby. Jedyna amatorska kapela, jaka dostąpiła tego zaszczytu.

Michael Jackson na dęciakach

A muzycy z chudobskiej orkiestry znakomicie bawili się tym, co robili. Bernard Lesik włączał do repertuaru coraz to dziwniejsze rzeczy. Już nie tylko pieśni kościelne, już nie tylko utwory na orkiestrę dętą, ale - a to brazylijską sambę, a to przebój Michaela Jacksona, a to afrykańskie rytmy, a to rockowy song zespołu Queen. Wszystko w aranżacji na instrumenty dęte.

Orkiestra z Chudoby w Księdze Guinnessa

29 czerwca 1997 roku orkiestra z Chudoby znowu świetnie się bawiła. Wzięła bowiem udział w próbie ustanowienia rekordu Guinnessa w konkurencji Koncertu Największej Orkiestry Strażackiej Świata.

W ciepły czerwcowy dzień chudobscy muzykanci uczestniczyli w niezwykłym koncercie, który odbył się w Warszawie na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego. Zagrało w nim jednocześnie ponad 1500 strażackich muzyków.

Orkiestra otrzymała certyfikat, podpisany przez ówczesnego premiera Waldemara Pawlaka. W 1999 roku orkiestra zagrała w filmie pt. „Słoneczna włócznia" (nie mylić ze „Słonecznym patrolem"!).

W 2001 roku zagrała na ogólnopolskim festiwalu w Połczynie Zdroju.

Trasa koncertowa Młodzieżowej Orkiestry Dętej w Chudobie:

Koncertem w Szczedrzyku orkiestra dęta w Chudobie rozpoczęła cykl koncertów kolęd. Oto harmonogram kolejnych występów:

  • 30 grudnia, godz. 18:00 - Chudoba, Kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa
  • 6 stycznia, godz. 16:00 - Szum, Kościół Stygmatów św. Franciszka
  • 8 stycznia - Wędzina, Kościół św. Urbana
  • 15 stycznia - Sieraków Śląski, Kościół św. Piotra i Pawła
  • 22 stycznia - Dylaki, Kościół św. Antoniego

Aktualny skład Młodzieżowej Orkiestry Dętej w Chudobie:
dyrygent Bernard Lesik, perkusja: Ireneusz Sug, Piotr Neugebauer, tuby: Paweł Neugebauer, Michał Labus, Krzysztof Wieczorek, puzony: Rafał Pielot, Mateusz Wieczorek, Piotr Krauze, Grzegorz Żwaka, tenory: Szymon Wieczorek, Roland Jagoda, Patryk Pielot, waltornie: Karolina Neugebauer, Aleksander Ledwig, trąbki: Sara Sug, Marco Jagoda, Łukasz Prochota, Kacper Famuła, Anna Żwaka, Zuzanna Żwaka, Dominik Bomba, Andrzej Wiecha, saksofony tenorowe: Anna Kaliciak, Rafał Matysiok, Aleksandra Wyrwa, Agnieszka Wieczorek, saksofony altowe: Sandra Wiendlocha, Weronika Neugebauer, Stefania Prochota, klarnety: Dorota Kowalewska, Beata Prochota, Kinga Słomka, Dominika Kowalewska, Magdalena Metner, Jessica Jagoda.

Oni tworzyli historię orkiestry dętej w Chudobie:

Skład orkiestry dętej w Chudobie w 1999 r.:
Bernard Lesik (dyrygent), Engelbert Karbowiecki (szef orkiestry), Andrzej Pielorz, Michał Pośpiech, Marcin Trzepała, Piotr Czyrny, Andrzej Wiecha, Klaudiusz Lisoń, Jan Koloch, Grzegorz Prochota, Krzysztof Lisoń, Rajmund Prochota, Magdalena Arndt, Dorota Łukawska, Anna Koloch, Aneta Lesik, Gabriela Hajduk, Piotr Lesik, Bernard Polatzek, Paweł Lesik, Józef Lukasek, Joanna Sygulka, Krzysztof Ptak, Waldemar Bomba, Damian Deska, Teresa Przyklenk, Klaudiusz Przyklenk, Jan Bomba, Anna Czyrny, Ryszard Friedrich, Rafał Pielot, Grzegorz Hajduk, Waldemar Przyklenk, Krystian Wiecha, Rafał Syga.

Skład orkiestry dętej w Chudobie w 1984 r.:
Bernard Lesik (dyrygent), Engelbert Karbowiecki, Karol Karbowiecki, Teodor Schneider, Gerhard Nieslony, Bernard Jagoda, Franciszek Leś, Henryk Kujawiak, Rudolf Leś, Andrzej Pietrucha, Krystian Jastrzembski, Alfred Maroń, Jan Miska, Andrzej Pielorz, Krystian Wachowski, Artur Dudek, Zygmunt Miska, Rajmund Prochota, Józef Lukasek, Karol Lesik, Ryszard Friedrich, Jan Nowak, Andrzej Ogrodnik, , Bernard Nowak, Brunon Bok, Krystian Franke, Jan Koziołek, Albert Morawiec, Alfred Sikora.

Skład orkiestry i chóru parafialnego w 1949 r.:
Ks. Józef Menzel, Peter Jagoda, Józef Jagoda, Alojse Pielorz, Antoni Pielorz, Josef Janta, Henryk Kott, Engelbert Karbowiecki, Jerzy Wyrwa, Józef Wieczorek, Franciszek Wilam, Rudolf Lukasek, Józef Kisiel, Gerhard Niesłony, Piotr Niesłony, Maria Niesłony, Gretel Niesłony, Agnes Pielorz, Anna Pielorz, Hedwig Pielorz, Hildegard Bernecker, Adelheid Bernecker, Marta Lukasek, Gertrud Janta, Elizabet Bösa, Maria Sowada, Erika Sperlich.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska