Orkiestra, tłumy i Vital Heynen show - królewskie powitanie...

  Orkiestra, tłumy i Vital Heynen show - królewskie powitanie siatkarskich mistrzów świata na warszawskim Okęciu

  Jakub Niechciał

  Sportowy24

  Aktualizacja:

  Sportowy24

  Powitanie siatkarskich mistrzów świata na Okęciu

  Powitanie siatkarskich mistrzów świata na Okęciu ©Bartek Syta

  Z kilkugodzinnym opóźnieniem, ale w końcu dotarli w poniedziałek do Warszawy złoci medaliści zakończonych w niedzielę siatkarskich mistrzostw świata. Na Okęciu czekało ich królewskie powitanie.
  Powitanie siatkarskich mistrzów świata na Okęciu

  Powitanie siatkarskich mistrzów świata na Okęciu ©Bartek Syta

  W pełni zasłużone, bo pokonując w finale 3:0 Brazylię Biało-Czerwoni obronili tytuł z 2014 roku, co w historii polskiego sportu nie udało się dotąd żadnej drużynie. W dodatku wymuszone awarią samolotu opóźnienie (obsługa lotniska w Mediolanie uszkodziła podczas ładowania bagaży pokrywę jednego z silników i trzeba było ściągać z Polski drugą maszynę) sprawiła, że zamiast tuż przed 12 w południe nasi siatkarze wylądowali w Warszawie kilka minut przed 18. W efekcie na Okęciu pojawiło się jeszcze więcej kibiców.

  Bartosz Kurek: Nie oceniajmy kogoś, jeśli nie przeszliśmy metra w jego butach


  - Co tu się dzieje? - dopytywał po angielsku jeden z zagranicznych podróżnych.

  Gorąco było również chwilę później na konferencji prasowej, zorganizowanej w pobliskim hotelu Mariott. Jako pierwszy do mediów wyszedł Vital Heynen. - Zawodników nie ma, konferencja będzie dziś tylko ze mną - zażartował na powitanie belgijski trener Polaków.

  Ci jednak w końcu się pojawili. Na początek głos znów zabrał jednak Heynen. - Możecie dodać trochę więcej kolorów? Moi gracze są dziś trochę bladzi. Wczoraj tacy nie byli - zwrócił się na początek do operatorów kamer Belg, gdy w końcu dostał do ręki mikrofon (wcześniej o swoim wzruszeniu chwilą zapewniali kolejno działacze, sponsorzy i minister sportu Witold Bańka).
  - Na początek było dobrze, potem trochę gorzej. Za to w ostatni piątek wszystko stało się jasne. Rozwaliliśmy Włochów w pierwszym secie, zapewniając sobie awans do półfinału - podsumował turniej. - Wieczorem napisałem do córek, żeby rezerwowały sobie bilety na pierwszy lot do Turynu. Udało im się dolecieć dopiero w niedzielę, a w finale chłopaki zrobili coś niesamowitego. Przez miesiące opowiadałem jacy są fantastyczny, ale tego nawet ja się nie spodziewałem. Obejmując w lutym reprezentację obiecałem prezesowi Jackowi Kasprzykowi mistrzostwo świata. Poszło szybciej, niż myślałem - przyznał, po czym zdjął z szyi i wręczył szefowi polskiej siatkówki swój złoty medal. - Spokojnie, mamy w bagażach kilka zapasowych - zażartował, oddając głos rozbawionych jego wygłupami siatkarzom

  - Jak z nim wytrzymujemy? Jakoś nam się udaje, trener dużo mówi, ale mówi mądrze - przyznał z uśmiechem kapitan naszej kadry Michał Kubiak.

  - Czasem nóż się w kieszeni otwiera, jak się go słucha, ale dzięki niemu stajemy się lepsi - dodał Paweł Zatorski.

  - O swoich przeżyciach nie będę opowiadał, bo poza moimi bliskimi chyba nikogo to nie interesuje - zaczął Bartosz Kurek. Dla niego to mistrzostwo musiało smakować wyjątkowo, bo cztery lata temu konflikt z ówczesnym selekcjonerem Stéphane'm Antigą kosztował go miejsce w kadrze na poprzedni mundial. W efekcie jeden z najlepszych polskich siatkarzy sukces kolegów oglądał w telewizji.

  Później wrócił do reprezentacji, ale nie brak było głosów, że najlepsze sportowe lata ma już definitywnie za sobą. Heynen mu jednak zaufał, a na mistrzostwach Kurek rozkręcał się z meczu na mecz, prawdziwy popis dając w półfinale i finale. - Chciałbym podziękować chłopakom, bo to nasz wspólny sukces. A co do mnie, to może taka mała rada: nie oceniajmy kogoś, jeśli nie przeszliśmy metra w jego butach - dodał z poważną miną.

  Za zdobycie mistrzostwa świata polscy siatkarze otrzymają do podziału 200 tys. dolarów - tyle przewidziano dla zwycięzcy turnieju (125 tys. dostaną Brazylijczycy, a 75 tys. trzeci na podium Amerykanie). Niezbyt wiele, w porównaniu z piłkarzami, ale nikt nie sprawiała wrażenia rozczarowanego. Dodatkowe 30 tys. dolarów wpłynie na konto Bartosza Kurka, wybranego MVP turnieju.

  Zdobywcy pozostałych nagród indywidualnych (Paweł Zatorski - libero, Michał Kubiak - przyjmujący i Piotr Nowakowski - środkowy) otrzymają po 10 tys.

  Bartosz Kurek na Okęciu: Dzisiaj spóźniliśmy się parę godzin, ja się spóźniłem cztery lata

  Czytaj treści premium w Nowej Trybunie Opolskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Forum tylko dla zalogowanych.

  Załóż konto / Zaloguj się

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Warto zobaczyć

  Jedyne takie walentynki w Opolu!

  Jedyne takie walentynki w Opolu!

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Nagroda Karola Wielkiego. Zgłoś się!

  Nagroda Karola Wielkiego. Zgłoś się!