Osiągnęli niemożliwe

Rys. Andrzej Czyczyło
Rys. Andrzej Czyczyło
Prudnik jako jedno z czterech polskich miast będzie uczestniczyć w programie INTERREG III, który finansuje Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego.

Tym samym miasto otrzymało status zewnętrznego eksperta i nie wydając grosza, zdobędzie informacje na temat pozyskiwania pieniędzy z funduszy strukturalnych. Zaproszenie do udziału w projekcie "Sport, rekreacja, kultura jako instrumenty rozwoju miejskiego" jest znaczącym wyróżnieniem, gdyż EFRR jest jednym z funduszy strukturalnych Unii Europejskiej, po które nasz kraj - nie będąc członkiem UE - nie może obecnie sięgać. W szczególności korzystają z niego regiony za opóźnione w rozwoju oraz będące w trakcie transformacji gospodarczej.

- W marcu wysłaliśmy zgłoszenie do projektu finansowanego w ramach programu INTERREG III - powiedział Ryszard Zwojewski, pełnomocnik burmistrza Prudnika do spraw integracji europejskiej. - Wiedząc, na jakich zasadach funkcjonują fundusze strukturalne, nie liczyliśmy na powodzenie. Jednak zaprezentowane zamierzenia dotyczące rozwoju miasta znalazły uznanie i to, co wydawało się niemożliwe do osiągnięcia, zakończyło się sukcesem.
Władze Prudnika nie wierzyły w powodzenie przedsięwzięcia, gdyż INTERREG III jest programem bezzwrotnej pomocy adresowanym tylko do beneficjantów z krajów członkowskich unii, takich jak władze lokalne, organizacje pozarządowe i przedsiębiorcy. Jego głównym celem jest wzmocnienie współpracy transgranicznej, międzyregionalnej i międzynarodowej, co ma służyć zrównoważonemu rozwojowi oraz integracji terytorium Unii Europejskiej. Na realizację programu, który wystartował w 2000 roku, a zakończy się za cztery lata, przeznaczono blisko pięć milionów euro.

Wiedzę, jak pozyskiwać pieniądze z funduszy strukturalnych UE, Prudnik będzie zdobywał przez 39 miesięcy od 2003. Miasto skorzysta za to z grantu finansowanego przez Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego oraz pieniędzy dwunastu miast-partnerów z krajów członkowskich Unii. W charakterze zewnętrznych ekspertów oprócz Prudnika wystąpią także samorządy lokalne z Estonii, Czech, Węgier oraz Bułgarii. Ten rodzaj współpracy ma zwiększyć skuteczność działań związanych z rozwojem regionu. Służyć ma temu wymiana informacji i korzystanie z doświadczeń innych.

- Biorąc czynny udział w projekcie, staniemy się elementem sieci miast partnerskich inicjujących i realizujących projekty finansowane w ramach funduszy UE, która przyznając pieniądze, wymaga współpracy beneficjantów funkcjonujących w różnych krajach członkowskich - podsumowuje Ryszard Zwojewski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska