Osiedle w Białej będzie sołectwem

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
Ostateczną decyzję o powołaniu nowego sołectwa podejmie niebawem rada miejska, ale burmistrz Arnold Hindera (na zdjęciu) przekonuje, że radni poprą propozycję.
Ostateczną decyzję o powołaniu nowego sołectwa podejmie niebawem rada miejska, ale burmistrz Arnold Hindera (na zdjęciu) przekonuje, że radni poprą propozycję. Archiwum
Biała jest pierwszą miejscowością na Opolszczyźnie, która osiedle przekształca w sołectwo.

Mieszkańcy podmiejskich ulic w Białej zdecydowali w piątek, że chcą stać się sołectwem. Propozycję burmistrza i władz miejskich poparło ponad 80 proc. obecnych na zebraniu konsultacyjnym. Chcą dostać fundusz sołecki i przeznaczyć go na własne potrzeby.

Biała jako pierwsza na Opolszczyźnie idzie śladem wielkopolskiego Jarocina. W marcu ubiegłego roku tamtejsza rada miejska uchwaliła, że likwiduje sześć osiedli, a na ich miejsce tworzy sześć sołectw, każde z radą sołecką i sołtysem.

Sołectwom zaś przyznaje własny fundusz, wyodrębniony z budżetu gminy. Wojewoda wielkopolski uznał uchwały za sprzeczne z prawem i unieważnił je. Po skardze władz miejskich w lutym tego roku Naczelny Sąd Administracyjny orzekł jednak, że rada miejska Jarocina miała prawo powołać sołectwa na swoim terenie.

W Białej wydzielone zostanie dotychczasowe osiedle nr 2 (ulice Świerczewskiego, Szynowice i Stare Miasto). To podmiejska i rolnicza część miasteczka, wyraźnie odróżniająca się od centrum Białej. 425 mieszkańców nowego sołectwa dostanie - od przyszłego roku - około 17 tys. zł do własnej dyspozycji.

Ostateczną decyzję o powołaniu nowego sołectwa podejmie niebawem rada miejska, ale burmistrz Arnold Hindera przekonuje, że radni poprą propozycję.

- Zebranie mieszkańców sołectwa będzie decydować, na co wydacie pieniądze z funduszu sołeckiego - wyjaśniał na zebraniu konsultacyjnym Arnold Hindera. - To mogą być wydatki na drogi lokalne, na place zabaw... Jedyny warunek: pieniądze mają być wydane na terenie należącym do gminy. Jedno z takich sołectw kupiło za to stroje ludowe. Ja nie widzę minusów takiego rozwiązania.

Gmina Biała rocznie przekazuje dla swoich 29 sołectw ok. 400 tys. zł. 40 procent tej sumy może potem odzyskać z budżetu państwa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska