Ośmiu wspaniałych

Beata Cichecka
W sobotę w Nyskim Domu Kultury laureatom plebiscytów gminnego oraz powiatowego rozdano statuetki Trytona i Liry Ziemi Nyskiej.

Brązowe statuetki Trytona Nyskiego przyznawane są od pięciu lat tym, którzy w ciągu minionego roku wyróżnili się w gminie aktywnością społeczną i zawodową, przedsiębiorczością, działalnością charytatywną i promocyjną na rzecz regionu.
Za 2001 rok kapituła pod przewodnictwem Kazimierza Staszkowa w kategorii promocja miasta i gminy uhonorowała Jolantę Tacakiewicz, artystkę plastyka, odnoszącą liczne sukcesy w kraju i z granicą. Od 1990 roku integruje ona środowisko plastyczne Nysy i promuje je poza regionem. Wielokrotnie ofiarowywała własne dzieła sztuki na cele charytatywne.

W kategorii działalność społeczna i charytatywna nagrodzono Piotra Przybyłowskiego, założyciela i szefa Towarzystwa Interwencji Społecznych, który poświęcił się dzieciom pozbawionym domu i miłości rodzicielskiej, inicjatora pozarządowej opieki nad nimi. Jest on autorem wielu pomysłów i rozwiązań, które wykorzystują w swoich programch Ministerstwo Edukacji Narodowej i Ministerstwo Pracy i Polityki Socjalnej.
W kategorii biznes i przedsiębiorczość statuektę przyznano Czesławowi Woźniakowi i Zbigniewowi Markowi, współwłaścicielom zakładu cukierniczego "Wacuś", którzy od 1985 r. rozwijają swoją firmę, popierają inicjatywy gospodarcze, społeczne i samorządowe. Promują Nysę na licznych imprezach i mimo ciężkich czasów, coraz lepiej prosperują.
W kategorii rozwój samorządności Trytonem nagrodzono Grażynę Jankowską-Mazgułę, radczynię prawną, specjalistkę w dziedzinie prawa samorządowego. Współtworzyła ona wiele statutów, regulaminów miast i gmin, pracowała w Urzędzie Miejskim Nysy w latach 1991-2000, a obecnie jest radczynią prawną starostwa nyskiego. Przez wiele lat utrzymywała się na pierwszym miejscu listy wojewody opolskiego w zakresie jakości stanowionego prawa miejscowego.

Nyskie starostwo po raz pierwszy w tym roku przyznało swoje statuetki za osiągnięcia w dziedzinie kultury. Kapituła pod przewodnictwem Ryszarda Ziółkowskiego w kategorii mecenasa kultury powiatu nyskiego za 2001 rok uhonorowała marmurową Lirą Jarosława Czeczila. Jest on właścicielem pracowni rzeźby artystycznej, użytkowej i kominków, wykonawcą monumentów, fontan, pamiątkowych tablic, renowatorem lokalnych zabytków, nekropolii i epitafiów. Jego kominki, sygnowane herbem powiatu, zdobią m.in. pałac prezydencki w Warszawie, siedzibę patriarchy moskiewskiego, salony w Niemczech, krajach Beneluksu, Anglii, Francji, Kanady. Jarosław Czeczil jest autorem herbu powiatu i twórcą części monumentalnej nyskiego pomnika poświęconego Patriotom Polskim.
W kategorii animatora kultury nagrodę indywidualną przyznano Marianowi Molendzie, a zbiorową - nyskiemu muzeum.
Marian Molenda jest artystą rzeźbiarzem, członkiem Nyskiej Grupy Artystycznej, inicjatorem wielu jej wystaw w kraju i zagranicą, a także laureatem wielu indywidualnych nagród i wyróżnień. Zaprojektował on pomnik Patriotów Polskiech, a w ubiegłym roku obronił II stopień habilitacyjny w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Muzeum w Nysie, niezależnie od swojej podstawowej funkcji, jaką jest gromadzenie, przechowywanie i konserwacja zabiorów, szeroko upowszechnia kuturę, współdziałając ze wszystkimi instytucjami i placówkami w regionie. Organizuje koncerty, recitale, spotkania naukowe, lekcje muzealne i wykłady o sztuce. Integruje środowiska twórcze i promuje ich artystyczny dorobek.
- My ludzie kultury ciągle staramy się przekonać wszystkich, że sztuka jest nam niezbędna - podsumował Ryszard Ziółkowski. - Tym intensywniej, że we współczesnym życiu zacierają się granice między dziełem a kiczem. Warto więc zauważać i nagradzać ludzi twórczych, promujących nasz region.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska