Można powiedzieć, że problemy to pana specjalność. Te ludzkie, codzienne. Jak zaczęła się pana policyjna kariera?
Od początku mam styczność z codziennymi troskami obywateli. Zacząłem, jak każdy, w patrolu, potem byłem dzielnicowym, przeprowadzałem też spotkania z nieletnimi, zajmowałem się szeroko rozumianą profilaktyką. Obecnie pracuję w wydziale związanym z wykroczeniami w Komisariacie I Policji w Opolu. Cały czas blisko ludzi i ich problemów.
Ale oprócz nakładania mandatów za niewłaściwe parkowanie czy inne przewinienia obywateli, poucza ich pan też przez internet.
- Można powiedzieć, że swoje internetowe wojaże zacząłem 9 lat temu, gdy z młodzieżą z ówczesnego Publicznego Gimnazjum nr 7 stworzyliśmy teledysk promujący kampanię „Tak sobie życia nie ustawisz”. Chodziło o przeciwstawienie się agresji wśród młodzieży, która organizuje tak zwane ustawki po lekcjach czy rozgrywkach sportowych.
Potem przyszedł czas na „Profiraptykę”...
Tak. To była płyta złożona z 10 utworów traktujących o różnych problemach i zagrożeniach czyhających na młodzież. Nagrałem je w profesjonalnym studiu Radia Opole. Łączna długość materiału nie przekracza 38 minut. Wszystko po to, by można go było puszczać młodzieży na lekcjach. Połączyłem tu dwa swoje marzenia: mogłem dać ujście swojemu felietonistycznemu talentowi i trafiać do ludzi przez rap.
...aż dochodzimy do chyba najważniejszego, a na pewno największego pana projektu:kanału „Psy dają głos”.
W telewizji jest mnóstwo seriali o policjantach. Jednak nasza praca jest tam przedstawiana w taki sposób, że mundurowym ciężko to oglądać. Najgorsze jest to, że ludzie, którzy do nas przychodzą ze swoimi problemami, wierzą, że rozwiążemy ich sprawę w godzinę. A tak się nie da. Tak samo, jak służba zdrowia nie wygląda tak, jak w serialowej Leśnej Górze czy u doktora Lubicza. Pomyślałem więc, że warto opowiedzieć ludziom o kulisach pracy policjantów.
Pokazując przy okazji nieco inny wizerunek policji, niż ten, który często wypływa z mediów elektronicznych?
Dokładnie tak. Nie godzę się na wrzucanie wszystkich do jednego worka. Nie może być tak, że jedyny przebijający się do mediów obraz to ten, gdy policjantowi cos się nie udało. W skali kraju policjanci codziennie podejmują blisko 30 000 działań i są one przeprowadzone zgodnie z procedurami. O tym wszystkim mówię właśnie na swoim kanale.
Dzięki pana uporowi i pomocy przełożonych, którzy zrozumieli w końcu, że nie chce pan kalać dobrego imienia, formacji, nagrał pan swoisty hymn policji. To utwór „Dumny z bycia psem”. Do współpracy zaprosił pan innych policjantów.
Owszem - Wojciecha „Szarego” Szerejkę z Olsztyna, innego popularnego youtubera - Sierżanta Bagietę, na co dzień patrolującego ulice Katowic, oraz Szymona Głuszka – prowadzącego facebookowy profil „Nawet z narażeniem życia”. Zrobiliśmy też profesjonalny teledysk okraszony zdjęciami z policyjnych akcji i poszło! Dziś mamy już ponad milion wyświetleń. O naszej inicjatywie mówiły portale hip-hopowe, media tradycyjne, a na Facebooku czy YouTubie do dziś trwają dyskusje o naszym „dziele”. Komendant Główny Policji uznał nawet, że ten klip to najlepszy materiał promocyjny w historii polskiej policji. To cieszy i motywuje na przyszłość!
Tragedia w Połtawie. 41 ofiar po rosyjskim ataku
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?