Osoby, które były deportowane do ZSRR, mogą dostać świadczenia

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Model rampy załadowczej z oryginalnym parowozem i doczepionymi wagonami typowego składu zsyłkowego na Syberię (ekspozycja w Szymbarku).
Model rampy załadowczej z oryginalnym parowozem i doczepionymi wagonami typowego składu zsyłkowego na Syberię (ekspozycja w Szymbarku). Wikipedia
Sejm przyjął projekt ustawy o świadczeniu pieniężnym przysługującym osobom zesłanym lub deportowanym do Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich w latach 1939-1956. Mogą z niej korzystać ci, którzy dotąd nie dostali z tego tytułu odszkodowania.

Projekt przedstawiony przez prezydenta RP ma na celu zniwelowanie dotychczasowych nierówności i umożliwienie zaspokojenia roszczeń obywateli polskich zesłanych lub deportowanych do ZSRR w latach 1939-1956, którzy do tej pory nie otrzymali rekompensaty za doznane cierpienia – mówi Ryszard Galla, poseł mniejszości niemieckiej na Sejm RP. - Daje on możliwość ubiegania się o świadczenie pieniężne także obywatelom polskim mającym niemieckie pochodzenie, którzy byli zesłani lub deportowani do ZSRR.

Przypomnijmy, od 1945 roku z Górnego Śląska za zgodą wielkich mocarstw internowano do Związku Radzieckiego kilkadziesiąt tysięcy osób. Przede wszystkim mężczyzn.

Świadczenie pieniężne jest przyznawane jednorazowo w wysokości 200 zł za każdy miesiąc okresu podlegania w latach 1939–1956 represjom. Wysokość świadczenia pieniężnego nie może być jednak niższa niż 2400 zł. Jest ono przyznawane na wniosek osoby zainteresowanej złożony szefowi Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Jest on organem właściwym w sprawie przyznania, ustalenia wysokości oraz wypłaty świadczenia.

- Prezydencki projekt ustawy po rozpatrzeniu przez Sejm trafił do Senatu – dodaje Ryszard Galla. - Liczę na to, że po pracach w Senacie projekt ten zostanie ostatecznie przyjęty, a świadczenia będą mogły być zacząć wypłacane. Odszkodowanie nie przysługuje osobie, która uzyskała odszkodowanie lub zadośćuczynienie na podstawie art. 8 ust. 2a ustawy z dnia 23 lutego 1991 r. Bardzo ważnym warunkiem przy ubieganiu się o świadczenie jest posiadanie obywatelstwa polskiego w dniu złożenia wniosku. Mogą z niego skorzystać także osoby mieszkające za granicą. Świadczenie wypłaca się w państwie zamieszkania na rachunek bankowy za granicą. Wypłata dokonywana jest w walucie wymienialnej.

Strefa Biznesu: Takie plany mają pracodawcy. Co czeka rynek pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

W tytule świadczenia a w tekście świadczenie .

Jedno a drugie to poważna różnica .Autor nie kmini ?

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska
Dodaj ogłoszenie