Osoby w wieku 50+ potrafią pracować

Lina Szejner
Pan Bogusław, 53-latek z Opola, od 10 lat nie może znaleźć stałego zajęcia. (fot. Paweł Stauffer)
Pan Bogusław, 53-latek z Opola, od 10 lat nie może znaleźć stałego zajęcia. (fot. Paweł Stauffer)
Pracodawcy nie chcą zatrudniać piećdziesięciolatków, bo uważają, że są nieruchawi, niemobilni. A jest wręcz przeciwnie.

Od momentu, kiedy na polskim rynku pracy zaczęto rejestrować bezrobotnych, nic się nie zmienia - najtrudniej znaleźć zatrudnienie po ukończeniu pięćdziesięciu lat życia.

Zobacz: Praca w policji. Młode osoby są zainteresowane

A powrót do pracy po dłuższej przerwie jest w praktyce mało możliwy

Takie przynajmniej są obiegowe informacje, które dodatkowo zniechęcają tę grupę bezrobotnych do aktywnych działań, by zmienić swą sytuację.

- Z badań tej grupy bezrobotnych, które przeprowadzili Katarzyna Rybak i i Maciej Filipowicz z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu, wynika, że co piąty długotrwale bezrobotny w naszym województwie to człowiek po pięćdziesiątce. Trudności w znalezieniu zatrudnienia mają przedstawiciele obu płci, ale kobietom jest jeszcze trudniej niż mężczyznom.

- Kiedy pytaliśmy pracodawców, dlaczego wolą młodszych kandydatów, mimo braku doświadczenia, odpowiadali, że ci starsi to osoby mało mobilne, niechętne innowacjom - mówi Katarzyna Rybak. - Nasze badania jednak tego nie potwierdzają. To krążący po rynku pracy stereotyp. Krzywdząca opinia, którą należałoby zweryfikować. Otóż osoby w wieku 50+ deklarują pełną dyspozycyjność. Nie mają już obowiązków wobec małoletnich dzieci, a jeszcze nie wobec rodziców, którymi trzeba się opiekować. Chcą pracować i gotowe są podnosić kwalifikacje lub przekwalifikować się, kończąc kursy, które ponownie pozwolą im zaistnieć na rynku pracy.

Zobacz: Zatrudnianie pracowników. Według prawa wiek nie gra roli

Szukają jej zresztą w charakterystyczny dla siebie sposób - głównie poprzez czytanie ogłoszeń prasowych i rozpytywanie znajomych, podczas gdy najwięcej ofert jest w internecie.

Najwięcej problemów nastręcza ludziom po pięćdziesiątce napisanie CV i autoprezentacja - zarówno pisemna, jak i ta podczas rozmowy kwalifikacyjnej z pracodawcą.

- Jeśli chodzi o mobilność, rzeczywiście w większości osoby starsze raczej nie chcą podejmować pracy daleko od miejsca zamieszkania - zauważa Katarzyna Rybak. A młodzi dojeżdżają do pracy w Opolu spod Brzegu czy Głuchołaz. Ze stolicy województwa jeżdżą codziennie do Skarbimierza czy Wrocławia.

W tej grupie bezrobotnych tylko część osób ma średnie wykształcenie. Pozostałe - albo zawodowe, albo tylko podstawowe. To jest jedną z istotnych przyczyn trudności w znalezieniu stałej pracy.

Antidotum mają powiatowe urzędy pracy, które organizują różnego typu kursy. Jedne dają możliwość podniesienia kwalifikacji (dodatkowe uprawnienia dla spawaczy, kierowców, operatorów sprzętu ciężkiego), a inne umożliwią zdobycie nowego zawodu - opiekunki osób starszych, florystki, konsultanta do spraw funduszy unijnych, obsługi komputera. Za darmo.

W tym roku powiatowe urzędy pracy skierowały na różnego typu kursy 1029 osób z grupy 50+, a 828 na staże do pracowdawców. Nie zawsze jednak po skończeniu kursu bezrobotny otrzymuje pracę.

Zobacz: Praca dla osób w wieku 50+. Nie tylko wiek jest przeszkodą w zatrudnieniu

- W przyszłości konieczne wydaje się monitorowanie potrzeb rynku pracy i lepsze dostosowywanie do nich kierunków edukacji - uważa Katarzyna Rybak. Na pewno jednak były to działania, które złożyły się na to, że w tym roku (po raz pierwszy) więcej osób z grupy 50+ wyłączono z rejestrów bezrobotnych, niż zarejestrowano.

Szansą dla nich były też możliwości pozyskania pieniędzy z funduszu pracy i funduszy unijnych na stworzenie własnej firmy. Zdecydowało się na to 128 osób po pięćdziesiątce. Można tylko mieć nadzieję, że decyzje były dobrze przemyślane a po pewnym czasie te firmy dadzą pracę innym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska