Osoby współpracujące z prowadzącymi działalność gospodarczą

Agnieszka Domka-Rybka
- Proszę o wyjaśnienie pojęcia osoby współpracującej z osobami prowadzącymi działalność. W jakiej sytuacji małżonka lub dzieci uznajemy za osoby współpracujące, a w jakiej nie?

- Zgodnie z przepisami osobami współpracującymi z prowadzącymi pozarolniczą działalność są: małżonek, dziecko własne, drugiego małżonka czy przysposobione, rodzic, macocha i ojczym oraz osoba przysposabiająca, jeżeli pozostaje z osobą prowadzącą pozarolniczą działalność we wspólnym gospodarstwie domowym i współpracuje przy prowadzeniu działalności.

Jeżeli powyższe kryteria spełnia pracownik, to dla celów ubezpieczeń społecznych traktowany jest jak osoba współpracująca. Ta zasada nie ma jednak zastosowania, jeśli współmałżonek jednego ze wspólników spółki cywilnej zawarł umowę o pracę z tą spółką. Dla ustalenia tytułu ubezpieczeń społecznych nie ma znaczenia fakt, iż zatrudniona w spółce cywilnej osoba pozostaje z jednym ze wspólników tej spółki w związku małżeńskim i prowadzi z nim wspólne gospodarstwo domowe.

Osoba ma zawartą umowę o pracę ze spółką cywilną będącą jej pracodawcą, a nie z konkretną osobą prowadzącą pozarolniczą działalność. Zatem podlega ubezpieczeniom społecznym z tytułu umowy o pracę. Ustalając czy członek rodziny może być uznany za osobę współpracującą, nie bierze się pod uwagę ani okresu, przez który współpraca jest wykonywana, ani wymiaru czasu pracy, ani wieku osoby współpracującej.

Podana definicja osoby współpracującej przy prowadzeniu pozarolniczej działalności nie ma zastosowania do osób, z którymi została zawarta umowa o pracę w celu przygotowania zawodowego. Również w sytuacji, gdy pracownik niezdolny do pracy, pobierający świadczenie z tytułu choroby lub macierzyństwa, bądź przebywający na urlopie wychowawczym, w trakcie pobierania tego świadczenia zawiera związek małżeński ze swoim pracodawcą. Do zakończenia pobierania świadczenia lub przebywania na urlopie wychowawczym nadal podlega ubezpieczeniom społecznym jako pracownik.

- Czy osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą, posiadająca zniżki na opłatę składek przez dwa lata, która jest zatrudniona również w innej firmie na pełny etat, ma możliwość obniżenia tej składki lub czy pracodawca może przejąć na siebie obowiązek opłacania tej składki ? - System ubezpieczeń społecznych przewiduje ulgę w opłacaniu składek dla osób rozpoczynających prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej. Jednak nie obejmuje ona składki na ubezpieczenie zdrowotne, którą wszyscy przedsiębiorcy opłacają od tej samej podstawy wymiaru.

W przypadku, gdy osoba prowadząca firmę jednocześnie jest zatrudniona na podstawie umowy o pracę i z tego tytułu osiąga miesięcznie wynagrodzenie równe minimalnemu lub wyższe, wówczas z tytułu prowadzenia działalności obowiązkowo podlega jedynie ubezpieczeniu zdrowotnemu, a ubezpieczenia emerytalne i rentowe są w tej sytuacji dobrowolne. Zatem konieczne jest opłacanie składki na ubezpieczenie zdrowotne w związku z prowadzeniem firmy.

Obowiązujące przepisy nie przewidują natomiast możliwości obniżenia składki na ubezpieczenie zdrowotne z tytułu prowadzenia działalności w związku z jednoczesnym zatrudnieniem. Nie ma też możliwości przekierowania zobowiązań wynikających z prowadzenia własnej działalności na pracodawcę. Odpowiada: Odpowiada Alina Szałkowska rzecznik prasowy ZUS w Bydgoszczy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Osoby współpracujące z prowadzącymi działalność gospodarczą - Kurier Poranny

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska