Osocze na koronawirusa. Czy osocze ozdrowieńców pomoże w walce z pandemią? Na Opolszczyźnie będą pobierane płyny ustrojowe od takich osób

Tomasz Kapica
Tomasz Kapica
Elnur Amikishiyev/123RF
Do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Opolu zgłaszają się pierwsze osoby, które wyzdrowiały z COVID-19. Prace prowadzone nad osoczem krwi mogą pomóc w walce ze skutkami pandemii.

Na Opolszczyźnie rusza akcja pobierania osocza od osób, które przechorowały zakażenie koronawirusem.

Na razie zgłosiły się do nas dwie takie osoby. Tworzymy jednak bazę danych takich mieszkańców - mówi dr n. med. Iwona Rajca-Biernacka, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Opolu.

Na Opolszczyźnie mamy aktualnie 16 ozdrowieńców, którzy przechorowali koronawirusa (dane z 15 kwietnia). Takich osób z pewnością będzie przybywać. Osocze ozdrowieńców jest nadzieją dla tych, którzy najciężej przechodzą chorobę COVID-19.

Transfuzja pozwala poprawić stan zdrowia, szczególnie u tych najciężej chorych. Naukowcy cały czas pracują nad tym sposobem walki ze skutkami pandemii.

Osoby oddające osocze poddawane będą podobnym badaniom jak w przypadku dawców krwi. Przeprowadzane będą badania wykluczające inne schorzenia. Osocze krwi pobierane będzie od osób w wieku od 18 do 60 lat.

Osocze w walce z koronawirusem. Kto może zostać dawcą?

Do tego kwalifikować będą się mieszkańcy, u których wykryto zakażenie, a następnie uznano ich za osoby zdrowe. Potwierdzić muszą to dwa ujemne wyniki testu na obecność materiału genetycznego wirusa. Od drugiego testu muszą minąć minimum dwa tygodnie. Sprawdzany będzie także poziom przeciwciał u dawcy. Zbyt mała ich liczba nie będzie kwalifikowała do przyszłej transfuzji.

Od jednego dawcy pobierane ma być 600 ml osocza. To ilość, która może pomóc nawet trzem osobom.

Jedną z osób, która chciałaby oddać osocze jest Artur Kramarczyk z Michałkowic w pow. głubczyckim. To jeden z pierwszych opolskich ozdrowieńców.

- Byłem leczony w szpitalu zakaźnym w Raciborzu. Teraz chciałbym pomagać innym osobom, które zostały zakażone - podkreśla Artur Kramarczyk.

Co to jest osocze?

  • Osocze jest płynną częścią krwi i stanowi 55 procent jej objętości.
  • Osocze zawiera 91 procent wody, 8 proc. związków organicznych, w tym białek, cukrów, witamin, enzymów oraz 1 proc. związków nieorganicznych, utrzymujących równowagę kwasowo- zasadową ustroju.
od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska