Ośrodek doradztwa rolniczego w Łosowie przechodzi pod ministra rolnictwa

Edyta Hanszke
Ośrodek doradztwa rolniczego w Łosowie przechodzi pod ministra rolnictwaNa zdjęciu: Wiosna Kwiatów w Łosiowie.
Ośrodek doradztwa rolniczego w Łosowie przechodzi pod ministra rolnictwaNa zdjęciu: Wiosna Kwiatów w Łosiowie.
Od 19 sierpnia wchodzi w życie tzw. mała ustawa, zgodnie z którą dyrektorzy ośrodków doradztwa rolniczego w kraju przejdą pod zarząd ministerstwa rolnictwa.

W myśl tego prawa zmienia się przede wszystkim sytuacja dyrektorów ośrodka - mówił na dzisiejszej konferencji Andrzej Butra, obecnie kierujący Opolskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Łosiowie.

Placówka ta zajmowała się przede wszystkim upowszechnianiem wiedzy wśród rolników w zakresie upraw, rachunkowości, ekonomiki, ochrony środowiska. Dotychczas podlegała pod samorząd województwa, czyli opolski urząd marszałkowski.

Jakie będą jej zadania po przejściu pod nadzór ministerstwa, tego w ustawie wchodzącej w życie w piątek nie zapisano. Trwają prace nad większą ustawą, która ma dotyczyć ośrodków.

Andrzej Butra zapowiedział, że zarządził inwentaryzację w łosiowskim ośrodku. Wiadomo, że placówka ma 400 tys. zł kredytu obrotowego. - Podjąłem działania, które mają zmniejszyć wysokość tego zobowiązania na koniec roku - zapowiedział Andrzej Butra. Dla dyrektora (związanego z PSL-me) zmiany oznaczają zapewne utratę stanowiska, ale Andrzej Butra ma tego świadomość.

Obecnie w ośrodku w  Łosowie (centrali i 11 ośrodkach powiatowych) zatrudnionych jest około 120 osób.  

Antoni Konopka, członek zarządu województwa liczy, ze w ramach współpracy z podlegającym pod ministra ośrodkiem samorząd będzie kontynuował m.in. projekt unijny o bioróżnorodności (m.in. w ośrodku miał powstać sad owocowy) oraz badania dotyczące soi niemodyfikowanej genetycznie.

- Nie chcemy uprawiać polityki, ale niech o pośpiechu ustawodawców świadczy fakt, że zmiany miały wejść w życie od 1 stycznia 2017 roku, a wchodzą już w sierpniu - podkreślał Antoni Konopka.   

Marszałek Andrzej Buła zapowiedział, że władze regionu nie rezygnują z wsparcia opolskiego rolnictwa. - Mamy ponad 52 mln euro do dyspozycji dla Lokalnych Grup Działania i chcemy je wykorzystać jak najlepiej. W programie regionalnym zapisaliśmy 460 mln euro (49 proc.) na wsparcie dla terenów wiejskich i jest to najwyższy odsetek w RPO w porównaniu z innymi regionami - mówił.

Zadania związane z edukacją ma teraz przejąć ośrodek w Niwkach. Duże nadzieje dotyczące rozwoju badań służących rolnictwu marszałek pokłada natomiast w projekcie Uniwersytetu Opolskiego, który chce stworzyć centrum badawczo-naukowe w Prószkowie.  

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska