Ośrodek kwarantanny uruchomiono w Suchym Borze. Trzy kolejne mogą powstać w Turawie

Mirela Mazurkiewicz
Mirela Mazurkiewicz
Powiat opolski musi być gotowy na przyjęcie 300 osób, które - w razie pojawienia się ryzyka zakażenia koronawirusem - będą wymagały przymusowej izolacji.
Powiat opolski musi być gotowy na przyjęcie 300 osób, które - w razie pojawienia się ryzyka zakażenia koronawirusem - będą wymagały przymusowej izolacji. Wojtek Wojtkiewicz
Powiat opolski musi być gotowy na przyjęcie 300 osób, które - w razie pojawienia się ryzyka zakażenia koronawirusem - będą wymagały przymusowej izolacji. Pierwszy ośrodek uruchomiono dziś (15.03.2020) w Suchym Borze pod Opolem.

- Obiekt wypoczynkowo-szkoleniowy przy ul. Pawlety został wytypowany jako ośrodek pierwszego kontaktu - wyjaśnia Henryk Lakwa, starosta opolski i szef Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. - To tutaj w pierwszej kolejności trafią osoby, jeśli będą musiały zostać poddane kwarantannie, a nie mogą jej odbyć w warunkach domowych. Na razie nikt przyjęty nie został i oby tak zostało jak najdłużej.

Obowiązkowej, 14-dniowej izolacji od niedzieli (15.03.2020) poddawana jest m.in. każda osoba wracająca z zagranicy. Wielu podróżnych decyduje się na odbywanie jej w domu. Jeśli z jakiegoś powodu nie będzie to możliwe (np. turysta nie chce ryzykować zakażenia rodziny), służby wojewody muszą wskazać ośrodek, w którym taka osoba ma w czasie kwarantanny przebywać.

- Ośrodek w Suchym Borze (gm. Chrząstowice) działa od dziś (15.03.2020) i może przyjąć blisko 90 osób. W kolejnych dniach w razie potrzeby zostaną uruchomione trzy następne ośrodki w Turawie: Peters, Jowisz i Małapanew - wyjaśnia Henryk Lakwa. - W powiecie opolskim mieliśmy zabezpieczyć 300 miejsc i te cztery ośrodki pozwalają na tyle. W przypadku ośrodków położonych w Turawie, jeśli zajdzie taka konieczność, rozruch może potrwać do tygodnia.

Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego w powiecie opolskim oszacował jaki byłby dwutygodniowy koszt działania ośrodka kwarantanny w Suchym Borze. Przy założeniu, że przez 14 dni będzie on w pełni obłożony (89 osób), wyniesie on 125 tys. złotych. W cenę, oprócz zakwaterowania, wliczone są też trzy posiłki oraz koszty prania, tak ważnego w przypadku walki z koronawirusem.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska