Ośrodek leczenia alergii skórnych w USK w Opolu w gronie najlepszych na świecie

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
Pokrzywka jest częstym i wyniszczającym schorzeniem, trudnym zarówno dla pacjentów, jak i leczących lekarzy.
Pokrzywka jest częstym i wyniszczającym schorzeniem, trudnym zarówno dla pacjentów, jak i leczących lekarzy. Anastasia Gepp from Pixabay
Ośrodek Alergologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu uzyskał międzynarodowy certyfikat jakości w zakresie diagnostyki i leczenia alergii skórnych i dołączył do grona najlepszych na świecie.

Certyfikat został przyznany w wyniku audytu zewnętrznego, koordynowanego przez szpital Charite Uniwersytetu Medycznego w Berlinie. Oceniano diagnostykę i leczenie obrzęku naczynioruchowego i pokrzywki.

- Certyfikat oznacza, że weszliśmy w skład sieci GA²LEN Urticaria Center of Reference and Excellence (UCARE), która skupia kilkadziesiąt najlepszych na świecie ośrodków, prowadzących działalność leczniczą i naukową w tym zakresie – mówi dr hab. n. med. prof. UO Zenon Brzoza, kierownik Pododdziału Alergologii Oddziału Chorób Wewnętrznych USK. - Stwarza to nam szerokie perspektywy w zakresie wymiany doświadczeń, staży zagranicznych dla lekarzy, udziału w międzynarodowych projektach naukowych i badaniach klinicznych.

Uzyskanie certyfikatu to efekt wielomiesięcznych starań i przygotowań w zakresie działalności leczniczej i naukowej zespołu prof. Brzozy. Jego najbliższymi współpracownikami są dr Katarzyna Kapeluszna, dr Łukasz Moos i dr Wojciecha Żurek.

Aby uzyskać certyfikat GA²LEN UCARE, ośrodki leczące pokrzywkę muszą spełniać 32 kryteria, oceniane podczas wizyty kontrolnej.

- Spełniliśmy wszystkie, a jedynym zarzutem, z jakim się spotkaliśmy, jest brak odpowiedniego zaplecza łóżkowego i lokalowego. Zobowiązaliśmy się do zmiany tego stanu w najbliższej przyszłości - mówi prof. Zenon Brzoza.

Przyznany certyfikat jest ważny przez 2 lata, a tym czasie należy utrzymać osiągnięty poziom medyczny i naukowy. Po 2 latach ośrodek zostanie poddany ponownemu audytowi. Jednocześnie dr hab. n. med. prof. UO Zenon Brzoza uzyskał uprawnienia audytowania innych ośrodków aplikujących o takie uprawnienia.

Pokrzywka jest częstym i wyniszczającym schorzeniem, trudnym zarówno dla pacjentów, jak i leczących lekarzy. Z tą chorobą w ciągu całego życia styka się 25 proc. populacji. U 2 proc. z nich przechodzi w formę przewlekłą. Pacjent zwykle wymaga pomocy wielospecjalistycznego zespołu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Testy krwi prognozują ryzyko zawału serca

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska