Ostatni browar w Opolu

Artur  Janowski
Artur Janowski
Zabudowania ostatniego browaru stały na placu Kopernika do 1977 roku. Obecnie na jego miejscu działa galeria handlowa Solaris. Zdjęcie pokazuje budynki browaru tuż przed ich wyburzeniem.
Zabudowania ostatniego browaru stały na placu Kopernika do 1977 roku. Obecnie na jego miejscu działa galeria handlowa Solaris. Zdjęcie pokazuje budynki browaru tuż przed ich wyburzeniem.
100 lat temu Opolski Browar Akcyjny na placu Kopernika stał się największym tego typu zakładem w Opolu.

1912 rok to nie tylko data zatonięcia słynnego Titanica, ale także ważna data w historii miejskiego browarnictwa.

To wówczas zaprzestano produkcji w browarze Zamkowym (stał na Pasiece w rejonie obecnego lodowiska Toropol), a na przemysłową skalę piwo w Opolu wytwarzano już tylko w wielkim browarze na placu Kopernika i niewielkim zakładzie Erdmanna Konietzko na Zaodrzu.

Do takich ruchów zmusiły ówczesnych przedsiębiorców problemy finansowe, a dokładniej - jak podaje Andrzej Urbanek (autor książki o opolskim browarnictwie) - znaczne podniesienie przez niemieckie władze podatku piwnego.

Sytuacja właścicieli browarów stała się na tyle krytyczna, że pojawił się pomysł połączenia dwóch największych działających w mieście zakładów: browaru Zamkowego należącego do rodziny Freidlanderów i Opolskiego Browaru Akcyjnego.

Fuzja miała spowodować przede wszystkim obniżenie kosztów produkcji.

Długotrwałe pertraktacje doprowadziły do tego, że w maju 1911 r. mniejszy browar Zamkowy został sprzedany właścicielom zakładu na placu Kopernika za 700 tysięcy marek.

Max Freidlander, jego właściciel stał się członkiem rady nadzorczej w Opolskim Browarze Aukcyjnym, a co ważne podkreślenia, zostawił sobie słynny lokal "Eiskeller" (w jego miejscu stoi dziś Instytut Śląski), a także wytwórnię wyrobów spirytusowych.

Połączenie spowodowało, że w 1912 na wyspie Pasiece wyprodukowano ostatnią beczkę piwa, a całą produkcję przejął rozbudowany zakład na ówczesnym Wilhelmsplatz.

Jak podają ówcześni kronikarze okres 1911-1912 był dla browaru bardzo udany, bo nie tylko zwiększono produkcję o niemal 20 tysięcy hektolitrów, ale także wprowadzono nieznaczną podwyżkę ceny piwa.

Browar stale się rozwijał i już w 1913 roku zakupione zostały pierwsze samochody do transportu piwa, które powoli zaczęły wypierać zaprzęgi konne.

Od 1914 roku browar nie miał już w Opolu konkurencji (zamknięto bowiem zakład na Zaodrzu), a w czasach największej koniunktury zakład na obecnym placu Kopernika zatrudniał około 300 osób. Jego roczna produkcja dochodziła do 70 tysięcy hektolitrów piwa. Kres przyszedł w styczniu 1945 roku, gdy ówczesne Oppeln zdobyli Rosjanie.

Urządzenia browaru zniszczono lub wywieziono, a potem budynki wykorzystywane były głównie jako magazyny czy sklepy. Wyburzono je w 1977 roku. Obecnie na miejscu browaru stoi galeria handlowa Solaris.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska