Ostatni transport z częściami do ogromnej maszyny TBM rusza dziś z Opola. Trasa ta sama, co poprzednich dwóch megatransportów

OPRAC.:
Anna Dziedzic
Anna Dziedzic
Największy i najbardziej widowiskowy był pierwszy transport, gdy przewożono ogromną tarczę maszyny do drążenia tunelu (TBM). To był największy element urządzeniaZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Największy i najbardziej widowiskowy był pierwszy transport, gdy przewożono ogromną tarczę maszyny do drążenia tunelu (TBM). To był największy element urządzeniaZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE GDDKiA
Dziś w nocy wyruszą ostatnie z konwojów przewożących części do ogromnej maszyny do drążenia tuneli (TBM). Konwoje będą dwa i wyjadą z dwóch miast - z Opola i Szczecina. Choć, podobnie jak poprzednie, będą przewoziły ogromne części, to transport nie będzie już taki widowiskowy jak dwa poprzednie. Nie będzie też tak dużych utrudnień w ruchu. Do przewiezienia pozostały przednie segmenty tarczy, przenośniki ślimakowe oraz kolumny i to właśnie one będą „gwiazdami” ostatniej trasy wielkich gabarytów do Rzeszowa, na plac budowy tunelu na ekspresowej S19.

Nie trzeba będzie demontować lamp i barier przy autostradzie

Transport ogromnych części maszyny do drążenia tunelu na S19 pojedzie tymi samymi drogami, co dwa poprzednie. Z tą różnicą, ze nie trzeba będzie rozbierać infrastruktury drogowej na szczególnie wąskich lub krętych odcinkach, tak jak to było na przykład w przypadku łącznicy, którą z autostrady A4 w Sośnicy, transport zjeżdżał na autostradę A1. Wówczas konieczne było zdemontowanie barier oraz m.in. latarni przy autostradzie. Podobny manewr trzeba było wykonać przy zjazdach na postój transportu na Miejsca Obsługi Podróżnych. Tu też, zestaw transportowy, na ponad 60 kołach miał problem ze zmieszczeniem się w dość wąskim, jak na jego rozmiary, zjeździe.

INFRASTRUKTURA BUDOWA DRÓG, ZOBACZ KONIECZNIE

Znowu pojadą autostradą A4 i A1 przez województwo śląskie

Konwój, wyruszy z Opola, następnie pojedzie przez województwa śląskie, łódzkie, mazowieckie i lubelskie i podkarpackie, gdzie dotrze na miejsce budowy na Podkarpaciu. Transport przejedzie m.in. autostradą A4 i A1,a następnie poruszał się będzie po S8, S2, drogami ekspresowymi S17, S12 i S19, aby na końcu DK19 dotrzeć na plac budowy w Babicy. Z kolei konwój jadący ze Szczecina, przejedzie drogą ekspresową S3, następnie autostradą A2 i dalej drogami ekspresowymi S8, S2, S17 oraz S19 i na końcowym etapie DK19.

Jak informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, pierwsze trzy elementy z ostatniego transportu dotrą na plac budowy w Babicy pod Rzeszowem jeszcze 23 stycznia, kolejne 27 stycznia a ostatnie do końca stycznia br. Wówczas już wszystkie części TBM będą w miejscu docelowym, co oznacza rozpoczęcie pierwszych prac przy składaniu maszyny. Pomagać w tym będą żurawie gąsienicowe o udźwigu 650 i 300 ton. W lutym planowane jest składanie elementów TBM w segmenty, a montaż zasadniczy w kwietniu.

- Szacujemy, że w lipcu maszyna będzie gotowa do pracy – potwierdzają przedstawiciele GDDKiA.

Tak jak poprzednio, transport będzie się odbywał wyłącznie w godzinach nocnych, pomiędzy 22 a 6. Każdy przejazd potrwa jednak krócej, bo tylko 2-3 noce, w zależności od trasy przejazdu i warunków drogowych. Konwoje nie będą zajmowały całej szerokości jezdni, a zatem nie będą powodowały tak dużych utrudnień w ruchu jak poprzednie.

W ostatnich dniach grudnia na budowie drogi ekspresowej S1 widać spore postępy. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć zarówno z lotu ptaka, jak i z poziomu ziemi. Wiadukty, mosty i tunele robią wielkie wrażenieZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Budowa drogi ekspresowej S1 w Węgierskiej Górce. Kiedy będzi...

Ogromna maszyna drążąca tunel w Polsce

Tunel na odcinku drogi ekspresowej S19 Rzeszów - Babica w woj. podkarpackim drążony będzie przez specjalną maszynę o długości 112 m i średnicy tarczy 15,2 m! „Karpatka”, bo taką nazwę nosi maszyna, transportowana była z Hiszpanii w elementach. Część bezpośrednio drogą lądową na ciężarówkach, a największe elementy przypłynęły do Polski statkiem. Ze Szczecina do Opola przetransportowane zostały barkami i pontonami po Odrze, a dalej ruszyły lądem.
Przypomnijmy, drogowy transport największych elementów TBM rozpoczął się 11 listopada 2022 r. w Porcie Famet w Opolu. Na miejsce docelowe dotarł 29 listopada. Drugi konwój wyruszył z Opola 2 grudnia 2022 r., a na plac budowy przyjechał 20 grudnia 2022 r.

To był największy transport drogowy w Polsce

Transport maszyny TBM to wyjątkowe przedsięwzięcie pod względem logistycznym i technicznym, które wyspecjalizowane firmy przygotowywały przez wiele miesięcy. Tak dużych elementów jeszcze bowiem po polskich drogach nie przewożono.
Do przewozu największych elementów wykorzystane zostały zestawy o bezprecedensowych wymiarach - szerokość 9 m, długość 74 m i waga ok. 260 ton, co łącznie z ładunkiem wyniosło 500 ton! Zestawy składały się z ciągnika balastowego ciągnącego zestaw, dwóch wielkich platform i drugiego ciągnika balastowego - pchającego, który zamykał zestaw. Pozostałe transporty (składające się z jednego ciągnika i platformy) były szerokości od 6 do 8 m i długości 35-40 m. Takie parametry to było również wyzwanie dla obiektów drogowych. Cała trasa została zaplanowana, a poszczególne odcinki i obiekty inżynierskie poddane szczegółowym ekspertyzom pod kątem przyjęcia tego niecodziennego transportu.

- Nie tylko wielkość ładunku i optymalizacja trasy przejazdu były tutaj wyzwaniem. Priorytetem było bezpieczeństwo użytkowników dróg – zapewniali przedstawiciele GDDKiA.

Transport, mimo że w godzinach nocnych to jednak odbywał się pod ruchem na drogach publicznych. Konwoje posiadały więc specjalistyczne zabezpieczenie. Były to m.in. tablice zmiennej treści), mobilne poduszki zderzeniowe za kolumną, piloci kierujący ruchem oraz obstawa policji.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Znaleziono ślady ptasiej grypy w Teksasie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska