Ostry trening z przedsiębiorczości w nyskiej PWSZ

Magdalena Zielińska
Uczestnicy projektu będą się sprawdzać w roli szefów firmy. Ocenione też zostaną ich predyspozycje zawodowe. Projekt ruszył, są jeszcze wolne miejsca.
Uczestnicy projektu będą się sprawdzać w roli szefów firmy. Ocenione też zostaną ich predyspozycje zawodowe. Projekt ruszył, są jeszcze wolne miejsca. Magdalena Zielińska
Na uczelni powstanie symulator, w którym można się będzie sprawdzić w świecie biznesu. Zaplanowano też wykłady i szkolenia z przedsiębiorcami. Wszystko po to, by młodych ludzi przygotować do prowadzenia własnej firmy.

Masz pomysł na własny biznes? Nie wiesz dokładnie, jak swój plan wprowadzić w życie? Właśnie na nyskiej uczelni ruszyła Jesienna Szkoła Edukacji Biznesu.

Projekt "I ty możesz zostać przedsiębiorcą" (realizowany w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki) jest skierowany do studentów i uczniów, absolwentów szkół zawodowych i wyższych z województwa opolskiego, którzy pragną założyć działalność gospodarczą.

- Chcemy w ten sposób zainspirować młodych ludzi do prowadzenia własnej firmy. Dać im wiedzę, która m.in. spowoduje, że nie przestraszą się choćby tych mitycznych już formalności koniecznych przy zakładaniu firmy - mówi Zbigniew Szlempo, kanclerz Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie.

Na początek wystarczy więc mieć jedynie pomysł na własną firmę. Resztą zajmie się PWSZ w Nysie. Specjaliści od księgowości rozwieją wątpliwości i pomogą odnaleźć się w biurokratycznym labiryncie, a nyscy przedsiębiorcy podzielą się swoimi biznesowymi doświadczeniami.

- Chcemy, aby młodzi ludzie otrzymywali wskazówki od praktyków biznesu, żeby usłyszeli od nich np. jakich błędów na początku działalności należy unikać - dodaje kanclerz.

Najciekawszych elementem całego projektu jest z pewnością wirtualna firma, która powstanie na uczelni już na początku przyszłego roku. Każdy z uczestników projektu sprawdzi się jako "szef".
Na terenie Regionalnego Centrum Transferu Wiedzy i Technologii Innowacyjnych nie tylko rozsiądzie się w swym biurze, ale i wcieli w rolę pracownika odpowiednich działów hipotetycznego przedsiębiorstwa.

W siedzibie wirtualnej firmy będą wyróżnione działy, m.in. zarząd, marketing i reklama, sprzedaż i dystrybucja, dział IT. Uczestnicy, zmieniający dział co dwa tygodnie, sprawdzą się w rolach pracowników różnego szczebla. Praca w symulatorze ma naczelne zadanie - imitować pracę prawdziwej firmy. Dzięki temu uczestnik pozna korzyści, ale i zagrożenia związane z założeniem własnej działalności gospodarczej. Przekona się, czy dobrze wybrał profil działalności, formę opodatkowania i formę prawną działalności gospodarczej.

Mentorem oceniającym zadania realizowane przez wirtualną firmę będzie przedsiębiorca zrzeszony w Nyskiej Regionalnej Izbie Gospodarczej.

- Kiedy pytamy na uczelni, okazuje się, że najwyżej do dziesięciu procent studentów myśli o założeniu własnej firmy. Inni liczą na tzw. posady. My chcemy pokazywać im, że własny biznes to nie musi być od razu obrót milionami złotych. Za to własna firma może dać godziwe zarobki, tak samo, jak dobra posada.

Uczestnik po zakończeniu projektu będzie wyposażony w szczegółową wiedzę na temat prowadzenia firmy. Właściwie potrzebny będzie tylko kapitał, by zacząć pracę na własny rachunek - kończy kanclerz Zbigniew Szlempo.

Partner projektu - PUP w Nysie - także pomoże przyszłym właścicielom firm. Oceni predyspozycje zawodowe i uzdolnienia przedsiębiorcze. Właśnie w tym celu podczas pierwszego spotkania rozdano Kwestionariusze Uzdolnień Przedsiębiorczych, czyli KUP.

Dzięki niemu uczestnicy projektu, dowiedzą się, jak mocna postawa przedsiębiorcza ich cechuje. Nabiorą odwagi, by zostać własnym pracodawcą, a nawet dawać pracę innym. Wyniki będą omawiane indywidualnie w siedzibie Powiatowego Urzędu Pracy w Nysie.

Szczegóły programu oraz formularz zgłoszeniowy na stronie www.twojbiznes.pwsz.nysa.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska