Oszczędzasz? Rób to systematycznie!

(dora)
Warto przyjrzeć się specjalnym planom systematycznego oszczędzania, które mogą w tym pomóc. (fot. sxc)
Warto przyjrzeć się specjalnym planom systematycznego oszczędzania, które mogą w tym pomóc. (fot. sxc)
Zabezpieczenie przyszłości finansowej sobie i najbliższym, to częsty powód oszczędzania. Im wcześniej zaczniemy odkładać, nawet niewielkie kwoty, tym większy będzie nasz zysk po kilku latach.

Warto przyjrzeć się specjalnym planom systematycznego oszczędzania, które mogą w tym pomóc.

Najpopularniejszym sposobem pomnażania kapitału są lokaty

Głównie jest tak ze względu na bezpieczeństwo zdeponowanych na nich środków. Jednak depozyty to rozwiązanie krótkookresowe i przynoszące wymierne korzyści przy dużych kwotach, bowiem zdeponowanie kilkuset złotych pozwala jedynie uchronić pieniądze przed skutkami inflacji.

Alternatywą może być konto oszczędnościowe, na które można wpłacać wolne środki w dowolnym momencie. Problem jednak w tym, że jeżeli ktoś myśli o spełnieniu marzeń oraz podniesieniu stopy życiowej w dłuższej perspektywie, korzystanie wyłącznie z tej formy odkładania pieniędzy może okazać się niewystarczające.

Lepszym rozwiązaniem może być rozpisany na kilka lat plan, który pozwoli na systematyczne oszczędzanie nawet niewielkich kwot, dzięki czemu nie nadwyręża miesięcznego budżetu. Zasada jego funkcjonowania jest prosta – regularnie zbieramy środki po to, aby w dłuższej perspektywie zapewnić sobie kapitał odpowiedniej wysokości.

Czytaj dalej: Myślenie długookresowe

Bezpieczna przyszłość

Instytucje, które umożliwiają oszczędzanie w ramach rozpisanego planu, dysponują kilkoma jego wariantami. Aby klient mógł dopasować je do własnych potrzeb finansowych, ich konstrukcja jest z reguły bardzo elastyczna.

Na przykład Lukas Bank umożliwia wybranie strategii inwestycyjnej w zależności od tego, czy przyszły inwestor preferuje potencjalnie mniejsze zyski, ale bardziej bezpieczne inwestowanie (Lukas Lokacyjny), czy jednak woli trochę zaryzykować, aby mieć szansę zarobić więcej (Lukas Dynamiczny Polski). Przy czym klient może w każdej chwili zmienić decyzję i przenieść swoje środki. Minimalna kwota, którą miesięcznie należy odkładać, to 100 zł.

Według zasad określonych w poszczególnych planach, również klienci Citibanku mogą przenosić jednostki między funduszami. Warto podkreślić, że takie działanie nie wymaga odprowadzenia podatku od zysków kapitałowych. Jest to konieczne dopiero przy ostatecznym podjęciu zysków.

Spośród polskich i zagranicznych funduszy oraz portfeli modelowych mogą także wybierać klienci Deutsche Bank PBC. Osobom, które chcą oszczędzać w dłuższym czasie, bank ten proponuje rozwiązanie db Inwestuj w Przyszłość, w formie polisy na życie.

Do wyboru są dwa warianty, przygotowane we współpracy z PZU Życie lub Generali Życie, o minimum 9-letnim horyzoncie inwestycyjnym.

– Jest to bardzo elastyczny program pozwalający na dopasowanie sposobu inwestowania do indywidualnych potrzeb Klienta niezależnie od jego doświadczenia w tym zakresie. W db Inwestuj w Przyszłość alokacji podlega 100 proc. wpłaty, co oznacza, że wszystkie środki inwestowane są w jednostki wskazanych ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych, zgodnie z przyjętą strategią, którą można oczywiście modyfikować – mówi Konrad Wąsiel z Departamentu Centrum Inwestycyjne Deutsche Bank PBC.

Warto dodać, że konwersje w ramach dostępnych funduszy i strategii są bezpłatne. Plany systematycznego oszczędzania, które łączą w sobie możliwość lokowania środków oraz ubezpieczenie na życie, można znaleźć również w ofercie Kredyt Banku i ING Banku Śląskiego.

Produkty inwestycyjno-ubezpieczeniowe z regularną składką są ciekawym rozwiązaniem dla osób poszukujących możliwości długoterminowych inwestycji. Poprzez systematyczną alokację nawet niskich kwot, przy korzystnej koniunkturze, za kilka, kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt lat, można zgromadzić sumę odpowiednią na realizację swoich zamierzeń. Bez względu na wybraną formę pomnażania kapitału, warto pamiętać o podstawowych zasadach inwestowania: długi horyzont czasowy, określenie poziomu akceptowalnego ryzyka, systematyczność, rozwaga i – zwłaszcza w sytuacji korekt - opanowanie.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska