Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oszuści i złodzieje za główny cel obierają seniorów. Jak możemy uchronić starsze osoby przed niebezpieczeństwem?

Adrian Gajewski
Adrian Gajewski
Policjanci z Brzegu i Grodkowa spotykają się z seniorami i rozmawiają z nimi o tym jak zadbać o bezpieczeństwo swoich oszczędności.
Policjanci z Brzegu i Grodkowa spotykają się z seniorami i rozmawiają z nimi o tym jak zadbać o bezpieczeństwo swoich oszczędności. KPP Brzeg
W internecie nie brakuje oszustów, dlatego policjanci spotykają się co jakiś czas z seniorami i rozmawiają z nimi o zagrożeniach, które mogą ich spotkać. Funkcjonariusze apelują jednak do wszystkich, aby w trosce o naszych rodziców, dziadków i samotnych sąsiadów, pouczać ich i przypominać podstawowe zasady, które pomogą im uniknąć nieprzyjemności. Oszuści są niestety cały czas aktywni, modyfikują swoje metody i wykorzystują dobre serca seniorów.

Policjanci już od dłuższego czasu organizują spotkania ze starszymi ludźmi, na których informują, jak mogą oni zadbać o bezpieczeństwo swoich oszczędności i nie dać się zmanipulować. Złodzieje mają wiele metod, którymi się posługują, często działają przed internet, ale nie brakuje również oszustów, którzy chętnie dostaną się do naszego domu.

Oszustwa internetowe

Przestępstwa internetowe są bardzo niebezpieczne. Ich formy często się zmieniają, oszuści są bardzo elastyczni, dlatego trzeba na bieżąco informować o ich nowych metodach działania.

Zwracamy uwagę na ostrożność podczas realizacji transakcji internetowych. Przestrzegamy przed otwieraniem linków załączonych w wiadomościach mailowych i sms-ach. Mogą one zawierać wirusy infekujące urządzenie. Dlatego, gdy otrzymujemy wiadomość, w której podany jest link by szybko uregulować zaległość (najczęściej kilku złotych), nie dajmy się skusić na taką formę płatności. - przekazała asp. Patrycja Kaszuba, Oficer Prasowy KPP w Brzegu.

Należy pamiętać, że oszuści chcą za wszelką cenę uzyskać dostęp do naszego konta bankowego. Jeśli im się to uda to momentalnie potrafią wyczyścić nasze konto i pozbawić nas wszystkich oszczędności.

Oszuści działają bardzo przebiegle. Aby wzbudzić nasze zaufanie, często podają się za policjantów, funkcjonariuszy CBŚP lub naszych bliskich (popularna metoda "na wnuczka"). Ponadto mają swoje metody, które są skuteczne i potrafią wprowadzić nas w błąd, a zwłaszcza podatne na ich działania są osoby starsze, ponieważ są ufni i łatwiej ich oszukać.

Manipulują, zdobywają zaufanie i wywołują presję czasu. W przypadku odmowy przekazania pieniędzy straszą konsekwencjami prawnymi i wzbudzają wyrzuty sumienia. - mówi asp. Patrycja Kaszuba.

Niestety ofiarami oszustwa bywają również ludzi młodsi. Ostatnio bardzo dużo ludzi dostawało sms-a dotyczącego uregulowania należności za prąd. Na taką formę przestępstwa dała się złapać 29-letnia mieszkanka Brzegu.

Kobiecie otworzyła się strona łudząco przypominająca witrynę dostawcy prądu. Instruowana kolejnymi poleceniami na stronie, zalogowała się na swoje konto bankowe, by dokonać wpłaty. Kiedy otrzymała wiadomość, że do bankowości został dodany kolejny telefon zorientowała się, że to oszustwo. Było już jednak za późno, w kilka minut z jej konta zniknęło ponad 7 000 złotych.

"Domokrążcy" i ich przebiegłość

Kolejną niebezpieczną grupą są tzw. "domokrążcy", którzy najczęściej podszywają się pod pracowników gazowni czy wodociągów. Do naszych mieszkań dostają się pod pretekstem usunięcia awarii czy spisania liczników. Działają bardzo przebiegle, najpierw wzbudzają nasze zaufanie, potem odwracają naszą uwagę i zaczynają kraść.

Zdarzały się również przypadki, że oszuści podawali się za pracowników ZUS-u i Urzędu Skarbowego.

Wówczas najbezpieczniej nie wpuszczać takiej osoby do mieszkania, tylko sprawdzić w danej instytucji czy były planowane naprawy i rozliczenia. Osoby mające uczciwe zamiary nie zrażą się taką ostrożnością. - przestrzega Oficer Prasowy KPP w Brzegu.

Tacy oszuści przeważnie działają w duecie, jeden z nich ma za zadanie absorbować naszą uwagę, a drugi w tym czasie przystępuje do działania.

Aby uniknąć oszustwa warto przestrzegać kilku podstawowych zasad:

  • należy zachować zdrowy rozsądek i ostrożność – jeśli dzwoni do nas osoba, która podaje się za członka rodziny i prosi o pieniądze nie należy podejmować żadnych pochopnych decyzji;
  • jeśli chodzi o członka rodziny, zadzwoń do niego i dowiedz się, czy faktycznie potrzebuje twojej pomocy. Opowiedz osobie bliskiej o zaistniałym zdarzeniu;
  • nigdy nie udzielaj przez telefon informacji, jaką ilość pieniędzy posiadasz w domu czy na koncie bankowym;
  • nigdy na czyjeś zlecenie nie przekazuj pieniędzy, nie podpisuj dokumentów, nie zakładaj kont w banku, nie zaciągaj kredytów i nie ujawniaj swoich danych osobowych, numerów PIN, haseł;
  • nie ulegaj presji jaką wywiera telefoniczny rozmówca;
  • poinformuj Policję! Każdą próbę wyłudzenia pieniędzy można zgłaszać w dowolnej jednostce lub dzwoniąc pod numer alarmowy 112.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na brzeg.naszemiasto.pl Nasze Miasto