Oszuści żerują na seniorach na coraz bardziej wymyślne sposoby. Jak ich powstrzymać?

Zbigniew Biskupski AIP
Wojciech Gadomski
Pieniądze seniorów wciąż są łakomym kąskiem dla oszustów - i to zarówno działających w zorganizowanych grupach jak i decydujących się na próbę wyłudzenia pieniędzy incydentalnie, w myśl zasady „okazja czyni złodzieja”. Co gorsza, zorganizowane grupy przestępców sięgają po nowe sposoby, wykorzystując swą pomysłowość, naiwność osób starszych oraz najnowsze technologie, które w świecie finansów staja się codziennością.

Starsi ludzie często wierzą w nieprawdziwe zapewnienia i przekazują pieniądze obcej osobie, ufając, że zajmie się ona sprawą krewnego - jak w przypadku najbardziej „ograne” sposobu „na wnuczka”, albo zrealizują inną ważną dla seniora sprawę. Coraz częściej zdarza się bowiem, że przestępcy udają urzędników, policjantów lub pracowników administracji. Wyłudzają pieniądze albo wykorzystując moment nieuwagi starszej osoby, dokonują pospolitych kradzieży. Gotówki trzymanej w szufladzie, w szafie pod pościelą itp. miejscach używanych powszechnie albo cennych przedmiotów.

- Do mieszkania mogą też pukać fałszywi fachowcy, informujący o koniecznych pracach remontowych, wiążących się z dodatkową opłatą - mówi Jarosław Sadowski, główny analityk Expandera. - Inny sposób to przygotowanie niekorzystnej oferty od konkurencyjnego operatora energii lub gazu. Na pierwszy rzut oka propozycja wydaje się być korzystna i kusi mniejszymi rachunkami, a w rzeczywistości kryje się za nią wiele ukrytych kosztów.

Wyłudzenia „na wnuczka” wciąż są nagminne, choć tyle jest ostrzeżeń. Ale oszuści mają też nowe metody, by dobrać się do pieniędzy seniora

Czasem niekoniecznie musi dojść do wyłudzenia lub kradzieży, by można było mówić o stracie finansowej. Emeryci są bowiem grupą docelową wielu firm zapraszających na ekskluzywne pokazy swoich produktów. Towary te najczęściej niczym się nie wyróżniają od tych w zwykłych sklepach, ale są sprzedawane za bardzo wysoką cenę. W broszurach i materiałach promocyjnych uzasadniają ją wyjątkowe właściwości prozdrowotne, potwierdzone podobno przez badania naukowe. W rzeczywistości często nie ma to nic wspólnego z prawdą. Takie towary zwykle kupowane są na raty, które okazują się być drogim kredytem konsumenckim. - Najlepiej by osoby z rodziny uczulały seniorów, by ci nie robili pochopnych, drogich zakupów. Przed podpisaniem jakiekolwiek umowy, należy dokładnie ją przeczytać i przeanalizować wszystkie koszty. Nawet, jeśli już została podpisana, ale stało się to poza siedzibą firmy np. na pokazie w hotelu, to ustawowo można odstąpić od niej w ciągu 14 dni. Kluczowa jest więc szybka reakcja - radzi Jarosław Sadowski.

Dokumenty lub dane osobowe

Całkiem nowe pole do działania przestępców otworzyły nowoczesne technologie, które stosowane są w świecie finansów. Łatwość uzyskania pożyczki a nawet kredytu, nawet przez internet lub mobilnie, o ile tylko posiada się odpowiednie dane, sprawia, iż seniorzy są w grupie osób najbardziej narażonych na tego rodzaju wyłudzenia.

Obejrzyj też:
Dwucyfrowe wzrosty kursów akcji na giełdzie kuszą, by spróbować i pomnożyć na niej oszczędności. Czy giełda dalej będzie szła w górę?

Najczęściej przestępcy wykorzystują wizytę w mieszkaniu lub domu starszej osoby aby ukraść jej dokumenty. A niekiedy „wypożyczyć” je, by dla wygody seniora załatwić w jego imieniu ważną sprawę (często też wymyśloną). Dokumenty takie następnie służą do zawarcia umowy pożyczki. Nawet jeśli oszust dysponuje nimi przez krótki czas, bez trudu uzyska na nie tzw. szybką pożyczkę.

Bardziej wyrafinowani podszywają się pod infolinię banku lub urzędnika i wyłudzają potrzebne dane osobowe: PIN, pesel, datę urodzenia, numer dowodu osobistego itp., co umożliwia im kradzież pieniędzy lub ich wyłudzenie przed podszycie się pod łatwowiernego seniora.

Czytaj też:
Firmy stosują internetowe programy szpiegujące, by kontrolować naszą pracę. Czy to jest legalne i co ogranicza pracodawcę?

Ofiarami tych praktyk bywają starsze osoby nawet dobrze wykształcone i nawet obyte z tradycyjnymi finansami. Nie mają one jednak często wiedzy o tym, że samo udostępnienie danych osobowych niepowołanej osobie jest równie groźne w skutkach jak udostępnienie jest „materialnego” dowodu osobistego. Uświadomienie im tych zagrożeń to zadanie także dla młodszych członków rodziny, dla których istnienie takich pułapek to oczywistość.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Oszuści żerują na seniorach na coraz bardziej wymyślne sposoby. Jak ich powstrzymać? - Strefa Biznesu

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska