Oszustwa i kradzieże w sieci. Policja ostrzega przed pochopnymi transakcjami bankowymi

Grzegorz Marcjasz
Grzegorz Marcjasz
Zakupy przez internet są wygodne, oszczędzają czas, ale bywają też pułapką, w którą chcą klienta złapać oszuści.
Zakupy przez internet są wygodne, oszczędzają czas, ale bywają też pułapką, w którą chcą klienta złapać oszuści. Archiwum
Sklepy, serwisy aukcyjne i lokalne ogłoszenia kuszą nas ofertami w dobrej cenie. Niestety podczas takich zakupów tracimy czujność i zapominamy, że w sieci bardzo szybko możemy stracić swoje pieniądze.

Kilka dni temu do brzeskiej komendy policji zgłosił się mężczyzna. Jak ustalili funkcjonariusze, poszkodowany na jednym z serwisów ogłoszeń lokalnych zakupił telefon komórkowy i przelał pieniądze na podane konto bankowe.

Następnego dnia zorientował się, że konto sprzedawcy zostało usunięte. Wówczas mężczyzna zorientował się, że prawdopodobnie padł ofiarą oszustwa i stracił 1 200 złotych.

W ostatnim czasie dwie inne osoby z powiatu brzeskiego również w podobny sposób zostały oszukane. Jedna straciła 200 złotych, a druga blisko 500 złotych.

  • Przed zakupami za pośrednictwem serwisu ogłoszeń lokalnych pamiętaj, że najbezpieczniejszą formą transakcji jest odbiór osobisty. Wówczas możemy gotówkę przekazać dopiero wtedy, gdy jesteś przekonany, że produkt który cię interesuje jest zgodny z opisem umieszczonym w ogłoszeniu i spełnia twoje oczekiwania.
  • Nigdy nie przekazuj zaliczki ani nie dokonuj przedpłaty. Jeśli zaś nie masz możliwości spotkania się ze sprzedawcą warto zdecydować się na przesyłkę za pobraniem z możliwością sprawdzenia zawartości przy kurierze.
  • Umawiając się na zakup przekazuj jak najmniej swoich danych, nigdy nie wiesz z kim będziesz miał do czynienia.
  • Za punkt dokonania transakcji warto wybrać miejsce publiczne, np. centrum handlowe, rejon sklepu na naszym osiedlu, czy parking po którym zawsze ktoś przechodzi.
  • Staraj się nie zapraszać kupującego do domu. A jeśli nie ma takiej możliwości warto, żeby w tym czasie oprócz Ciebie był jeszcze ktoś z domowników.

Pamiętajmy, że bezpieczeństwo naszych pieniędzy zależy przede wszystkim od nas. Zatem podczas ich wydawania bądźmy ostrożni i pochopnie nie dokonujmy transakcji bankowych, na konta osób które nasze zaufanie wzbudziły jedynie słownymi zapewnieniami i dobrą ofertą.

Jakie długi mają mieszkańcy województwa opolskiego i firmy w regionie? Krajowy Rejestr Długów podsumował zadłużenie Opolan. Polacy wpisani do rejestru mają do oddania 53 miliardy złotych. W bazie widnieje aż 2,71 mln niesolidnych płatników. Opolanie muszą oddać ponad 1,1 mld złotych, a w bazie niesolidnych płatników jest blisko 60 000 osób i firm z Opolskiego.

Jakie długi mają Opolanie? Krajowy Rejestr Długów wyliczył, ...

OPOLSKIE INFO [30.11.2018]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska