Otmuchów - oceniamy samorząd

Klaudia Bochenek
Za sprawą Lata Kwiatów raz w roku niewielkie senne miasteczko zamienia się w pachnącą stolicę Polski, do której ściągają turyści nie tylko z kraju, ale również z zagranicy. Gdyby gmina miała im więcej do zaproponowania, być może zostaliby tutaj na dłużej...
Za sprawą Lata Kwiatów raz w roku niewielkie senne miasteczko zamienia się w pachnącą stolicę Polski, do której ściągają turyści nie tylko z kraju, ale również z zagranicy. Gdyby gmina miała im więcej do zaproponowania, być może zostaliby tutaj na dłużej...
Słynie z Lata Kwiatów, imprezy na skalę międzynarodową. Niewykorzystaną szansą jest zaś Jezioro Otmuchowskie, które aż prosi się o zagospodarowanie.

Gmina

Gmina

188 km2 powierzchni gminy zamieszkuje 14332 mieszkańców. Pod Otmuchów podlega 31 sołectw - Broniszowice, Buków, Goraszowice, Grądy, Janowa, Jarnołtów, Jasienica Górna, Jodłów, Kałków, Kijów, Kwiatków, Lasowice, Ligota Wielka, Lubiatów, Łąka, Maciejowice, Malerzowice Małe, Meszno, Nadziejów, Nieradowice, Piotrowice Nyskie, Ratnowice, Sarnowice, Siedlec, Starowice, Suszkowice, Śliwice, Ulanowice, Wierzbno, Wójcice, Zwanowice.

Otmuchów nie ma lekko. Nie dość, że bezrobocie spore, to jeszcze w ostatnim czasie padła największa tamtejsza fabryka - cukrownia. Inna sprawa, że przemysłem nigdy gmina nie stała, gdyż zdecydowanie większą część jej powierzchni zajmują tereny typowo rolnicze. A bynajmniej niegdyś one takimi były.

Obecnie gros rolników straciło pracę, bo miejsce dawnych PGR-ów zajęły prywatne firmy, a mechanizacja rolnictwa sprawiła, że uprawa i zbiory plonów nie wymagają już tylu rąk do pracy, co kiedyś.

Otmuchów się starzeje. Leciwi bezrobotni rolnicy wegetują na wsiach, a co bardziej przedsiębiorcza młodzież wyjeżdża za chlebem do Anglii i Holandii. W mieście z pracą jest nieco lepiej, ale do ideału daleko - powstają nowe małe firmy, ale nierzadko prędko kończą swoją działalność. Stąd niezbyt zamożni otmuchowianie z chęcią robią zakupy w dużych sieciach handlowych i cieszą się, że od kiedy mają swoje, nie muszą już zaopatrywać się w Nysie.

Nadmiar wolnego czasu i swoją frustrację co niektórzy wyładowują na gminnym mieniu, które przynajmniej kilkanaście razy w roku jest niszczone i dewastowane. Otmuchowska gmina zasłynęła też w ostatnich latach z ciągłych pożarów na wsiach, z którymi nie potrafili przez dłuższy czas poradzić sobie ani policjanci, ani tym bardziej sami mieszkańcy.

Profil

Profil

Gmina ma charakter rolniczy, a bynajmniej kiedyś taki miała. Dzisiaj rolnictwo nie przynosi już ludziom takich dochodów, a w jego miejsce powoli pcha się turystyka.

Jakość obsługi klienta
Wysoka. Oprócz poniedziałkowych przyjęć interesantów, burmistrz rozmawia z mieszkańcami za pośrednictwem strony internetowej, która aktualizowana jest codziennie.
Bezrobocie
Wysokie, zwłaszcza jeśli wziąć pod uwagę, że gmina jest niewielka. Na koniec grudnia 2009 w Powiatowym Urzędzie Pracy zarejestrowanych było 688 mieszkańców Otmuchowa.

Ale mimo chuligańskiej działalności i skromnego budżetu gmina z roku na rok pięknieje. Od kiedy urzędnicy nauczyli się pozyskiwać pieniądze z Unii, w mieście i na wsiach udało się sporo zrobić, a wszystko wskazuje na to, że będzie jeszcze lepiej. Atutem Otmuchowa są również rezerwy terenów pod zabudowę mieszkaniową (168 działek) oraz przygotowane pod Specjalną Strefę Ekonomiczną tereny inwestycyjne o łącznej powierzchni 30 ha.

Nadzieją jest też turystyka. Zwłaszcza, że niewątpliwa chluba Otmuchowa - Lato Kwiatów - co roku odwiedzane jest przez setki turystów z całej Polski. Wówczas miasto błyszczy, ale jednocześnie dławi się liczbą przyjezdnych, bo zwyczajnie nie ma gdzie ich ulokować.

Tutaj wielka szansą jest całe wybrzeże jeziora otmuchowskiego, które aż prosi się o zagospodarowanie. Na chwile obecną nie jest to możliwe, gdyż najpierw trzeba byłoby podłączyć wybrzeże do kanalizacji, a później ewentualnie myśleć o rozwijaniu tam infrastruktury. Ciekawa okolica i kilka naprawdę wartych obejrzenia zabytków z otmuchowskim zamkiem na czele sprawiają, że warto iść w tym kierunku.

Ocena sytuacji ekonomicznej

inwestycje w 2009 roku stanowiły 13,08 procent budżetu, a opiewały na 4,7 mln zł - wynik przeciętny.

w latach 2007-2009 gmina otrzymała na realizację 18 projektów 4,8 mln zł. Na 19 złożonych wniosków do różnych unijnych programów tylko jeden został odrzucony, a dotyczy on organizacji tegorocznego Lata Kwiatów (na kwotę około 100 tys zł). Wniosek ten na przełomie marca i kwietnia przejdzie powtórną weryfikację.

w gminie Otmuchów zarejestrowanych jest 871 podmiotów gospodarczych - mało.

wysokość dochodów budżetowych w 2009 r. wyniosła 33,5 mln zł. To lepiej chociażby od większego Paczkowa. Ze sprzedaży majątku udało się zdobyć 516,6 tys. zł.

zadłużenie wynosi 16,75 procent dochodów, co daje 5,6 mln zł. z

Ocena sytuacji społecznej

w ubiegłym roku na kulturę gmina wydała 1,3 mln zł ( 3,9 procent budżetu), a na sport 568 tys. zł (1,7 procent budżetu)

na 1000 mieszkańców Otmuchowa przypada 9 miejsc w żłobku i 50 miejsc w przedszkolach. To świetny wynik. Średnia testów szóstoklasistów to 22,2 pkt. Natomiast wyniki testów gimnazjalnych to 31,2 pkt. w części humanistycznej i 25,4 pkt. w części matem.-przyr. W 2009 r. na oświatę gmina przeznaczyła 12,5 mln zł (37,3 procent budżetu).

Utworzenie dwóch spółek - Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji (skanalizowane jest 32,49 procent gminy) oraz Centrum Usług Hotelowo-Turystycznych “Zamek" w Otmuchowie w pełni się sprawdziło. Spółki dobrze sobie radzą i przynoszą zyski. “Zamek" dba o utrzymanie dobrego stanu jednego z najcenniejszych obiektów zabytkowych Opolszczyzny - zamku w Otmuchowie i jednocześnie prowadzi aktywną działalność promocyjną gminy. Gospodarstwo komunalne dba o porządek i o utrzymanie terenów zielonych.

Burmistrz

Imię: Jan
nazwisko: Woźniak
Wykształcenie: wyższe
Rządzi: 12. rok

Styl zarządzania: Kumpel

Menadżerem w typowo rolniczej wiejskiej gminie być ciężko, a kurczowo trzymającym się przepisów i wytycznych administratorem Woźniak tez nie jest. Zatem z całym jego indywidualnym podejściem do problemów mieszkańców i dość częstym braniem spraw we własne ręce może być ewentualnie kumplem.

Z wszelkimi zadatkami na... żywcem wyciągniętego z Dzikiego Zachodu szeryfa.

Ocena

Sporo się nauczył. Burmistrzem jest trzecią kadencję, ale nieprzerwanie rządzi Otmuchowem od 2002 roku i to w zasadzie on wyciągnął gminę z potwornych długów, wdrażając w życie program naprawczy. Dzięki temu gmina znalazła się w gronie najtaniej działających administracji samorządowych w Polsce.

Oszczędności znalazł nie tylko w oświacie, ale przede wszystkim w administracji - uszczuplił nawet swoją pensję, a zamiast wydawać pieniądze na znaczki pocztowe do korespondencji, stworzył miejsce pracy dla gminnego listonosza.

Pomysły ma nietuzinkowe i często niekonwencjonalne metody działania. Za wskazanie wandali, którzy regularnie niszczą gminne mienie lub grasujących po wsiach podpalaczy kilkakrotnie - niczym szeryf - wyznaczał nagrodę pieniężną.

Uważnie słucha krytyki mieszkańców, którzy mogą wytykać władzy wszystko za pośrednictwem strony internetowej i odpowiada im na pytania. A popołudniami wsiada w samochód i jedzie sprawdzać, gdzie trzeba załatać dziurę w drodze i w którym miejscu ustawić dodatkową latarnię. Stąd też może łatwiej mu się rządzi.

Opozycja w Otmuchowie jest w szczątkowych ilościach, bo na 15 radnych aż 13 pochodzi z obozu wyborczego Woźniaka. Dzięki temu 99 procent podejmowanych w roku ubiegłym uchwał przeszła bez większych dyskusji.

Wideo

Komentarze 5

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

jak tam nie ma opozycji a Teoś to co

T
ToTylkoJa

Opozycji nie ma, bo kto lubi być obrażany w dyskusjach z Władzą? Ludzi z pomysłami nie brakuje, ale nikt z nich nie będzie podpowiadał Takiemu Władcy A co do braku koncepcji inwestycyjnych, o których pisał ~Karolek~: może ktoś wskaże jedną inwestycję obecnych władz gminy na terenie miasta, która spowoduje dopływ kasy do budżetu gminy? Jak na razie, to pod rządami Pana W. i 13 popierających radnych miasto się "zwija". Coraz więcej ludzi wyjeżdża. Za 4-5 lat zostaną tu tylko 60-70 letni dziadkowie.

C
Czytelnik

Mam pytanie do NTO: dlaczego tak kiepsko opisaliście sytuacje w Otmuchowie? Wszyscy w Powiecie wiedzą jak przedsiębiorczy jest Otmuchowski Urząd Miejski. Pisząc o Paczkowie, nie było takich szczegółów! PROSZĘ TO POPRAWIĆ, BO PÓKI CO TO WYGLĄDA NA STRONNICZĄ OCENĘ SAMORZĄDU.
BTW: Burmistrz Paczkowa jest już 12 lat na stołku, więc można by było się pokusić się o porównanie osiągnięć obu Gmin (Paczków vs. Otmuchów)
Pozdrawiam.

s
sol

opozycja w otmuchowie jest szczątkowa, bo brakuje ludzi, którzy mieliby jakiekolwiek pomysły dotyczące rozwoju gminy. woźniakowi nie brakuje inwencji. lepszy taki despotyczny woźniak, który coś robi, niż ktoś, kto nie ma planów i wizji.

K
Karolek

Ocena gminy zgodna z rzeczywistością. Dodajmy tylko:
- despotyzm burmistrza (tylko jego punkt widzenia jest słuszny) i często niekulturalne zachowanie wobec wyborców
- brak jakiejkolwiek koncepcji działań na rzecz młodych ludzi (15-19 latków) w planach samorządu: polecam dostępne w BIP plany rozwoju gminy oraz rewitalizacji. Łącznie koncepcja zawiera trzy zdania dotyczące działań na rzecz młodzieży
- całkowity brak koncepcji inwestycyjnych

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3