Oto, jakie rewolucyjne zmiany w podatkach czekają firmy od 2014 roku [lista]

agad
Teraz miedzy firmami a urzędami skarbowymi krążą tony papierów. Ale w podatkach dużo się zmieni
Teraz miedzy firmami a urzędami skarbowymi krążą tony papierów. Ale w podatkach dużo się zmieni SXC
System podatkowy czeka technologiczna rewolucja - przekonują urzędnicy. Firmy odczują to już od 2014 roku.

Docelowo chodzi o to, by właściciel firmy w ogóle nie musiał przychodzić do urzędu - twierdzi Marcin Łoboda, dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy.
Teraz miedzy firmami a urzędami skarbowymi krążą tony papierów. Jednak zmieni się to już w najbliższych latach.

e-Podatki to nowoczesne narzędzia zarządzania informacją

Program e-Podatki zastąpi kontakt urzędnik-firma, kontaktem wirtualnym. Wiele spraw uda się załatwić w sieci, czyli bez marnowania czasu i papieru. Urzędnicy przyznają, że dla nich to też rewolucja.

Mowa o trzech projektach realizowanych przez Ministerstwo Finansów: "e-Podatki", "e-Deklaracje 2" i "e-Rejestracja". Dotyczą zmian prawnych, informatycznych i organizacyjnych.

 

Pierwszy Urząd Skarbowy w Bydgoszczy, jako jeden z pięciu w kraju, został wybrany przez MF do przetestowania systemu, który ostatecznie ma działać we wszystkich 400 skarbówkach w kraju.

- Program e-Podatki to wyposażenie administracji w nowoczesne narzędzia zarządzania informacją - mówił wczoraj Marcin Łoboda prezentując na czym zmiany mają polegać.

Każdy podatnik otrzyma dostęp do indywidualnego konta podatkowego, gdzie znajdzie informacje i dane zgromadzone na swój temat, m.in. jaki jest stan jego rozliczeń, czy należy mu się zwrot i kiedy go otrzyma. Z systemu będzie mógł wydrukować zaświadczenie.

Projekt e-Deklaracje2 umożliwia przekazywanie zeznań w e-wersji, np. rocznych PIT-ów dla osób fizycznych bez kwalifikowanego podpisu elektronicznego. W 2015 roku mają pojawić się wstępnie wypełnione przez urząd roczne deklaracje dla osób, które nie prowadzą działalności gospodarczej.

Oznacza to, że urzędnicy będą wypełniać druki na podstawie posiadanych danych przedstawiać je podatnikom do akceptacji na portalu podatkowym. Oni albo je zaakceptują, albo naniosą zmiany.

Zakłada się także uproszczenie, skonsolidowanie i ograniczenie liczby deklaracji składanych przez przedsiębiorców.

W ramach projektu e-Podatki, który dotyczy głównie organizacji pracy wewnątrz administracji, zmienią się m.in. narzędzia informatyczne wykorzystywane przez urząd. Dotychczasowy system POLTAX zostanie zastąpiony, stworzonym przez Amerykanów, GENTAX-em.

Skrócony czas rejestracji przedsiębiorców w KRS

Wraz z systemem Gentax pojawi się także w urzędach elektroniczny obieg dokumentów.

Od 2014 roku w systemie GENTAX urzędy obsłużą: podatek od czynności cywilno-prawnych, podatek od spadków i darowizn, oraz kartę podatkową, w następnych latach - PIT, CIT i na koniec, w 2017 roku, VAT.

 

Dzięki projektowi e-Rejestracja zostanie uproszczone ewidencjonowanie podatników i rejestracja firm. Dane, które dostępne są w innych rejestrach publicznych (np. PESEL), aktualizowane są już automatycznie. Powstał Centralny Rejestr Podmiotów - Krajowej Ewidencji Podatników (CRP KEP), który zintegrował dane z 400 rejestrów lokalnych urzędów skarbowych i zastąpił je jednym systemem centralnym. Podatnicy nieprowadzący dzielności gospodarczej posługują się już dziś wyłącznie numerem PESEL. NIP służy jako identyfikator podatkowy dla przedsiębiorców.

W 2014 roku zostanie skrócony czas rejestracji przedsiębiorców w KRS dzięki szybszemu przesyłowi informacji miedzy różnymi organami administracji. Program e-Podatki będzie wdrażany w latach 2013-2021. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Oto, jakie rewolucyjne zmiany w podatkach czekają firmy od 2014 roku [lista] - Gazeta Pomorska

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska